Aktualizacja: 21.02.2025 00:32 Publikacja: 19.01.2024 09:35
Foto: Mat.prasowe
Nowy rząd jednego dnia wygasza „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, by za chwilę przedstawić założenia „Mieszkania na start”, programu jeszcze tańszych kredytów. Podobają się panu?
Zastanawiam się, jaki jest cel programu. Czy chodzi o zwiększenie inwestycji, podaży mieszkań? Czy może o zadowolenie publiczności? Rzucanie pieniędzy to najłatwiejsza pomoc. Można szybko zyskać poklask wyborców.
Potrzebny jest racjonalny program wspierający zakup pierwszego mieszkania. Ale trzeba też zwiększyć podaż – uważają eksperci Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
W 2023 r. średnie ceny w zależności od rynku urosły o 14–22 proc. Popyt napędzany był nie tylko „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”.
Pod koniec 2023 roku oferta mieszkań na rynku wtórnym przestała dramatycznie spadać. Mimo to ceny wciąż szły w górę – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.
Najtańsze lokale w 2023 roku znikały z oferty w mgnieniu oka.
Zawieszony program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” ma być zastąpiony w lipcu nowym kredytem „na start”. Jak wpłynie na rynek mieszkań?
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Podaż nowych ofert najmu mieszkań hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Czynsze się stabilizują, w części miast są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas