Aktualizacja: 19.11.2024 16:41 Publikacja: 04.01.2024 21:01
Foto: mat. pras.
W 2023 r. Echo wniosło biznes mieszkaniowy do zależnego Archicomu, bezpośrednio ma się zajmować głównie biurowcami i platformą PRS Resi4Rent. Zacznijmy od tego, jak generalnie oceniacie perspektywy rynku nieruchomości komercyjnych?
Wraz ze stabilizacją sytuacji makroekonomicznej i politycznej, 2024 będzie rokiem przejściowym przed powrotem rynku do większej płynności i aktywności inwestorów. Zatrzymanie wzrostu inflacji i oczekiwane ożywienie gospodarcze związane z prawdopodobnym, stopniowym obniżaniem stóp procentowych, będzie wspierać pozytywne trendy w segmentach rynku, w których działa grupa: mieszkaniowym, PRS i komercyjnym – w szczególności w zakresie najwyższej jakości przestrzeni biurowych.
Sprzedaż mieszkań w 2023 r. była napędzana rządowym programem dopłat do kredytów. Jak skorzystali na tym notowani deweloperzy?
Średnie ceny nowych mieszkań w Trójmieście w IV kwartale roku wzrosły aż o 10 proc. W Warszawie – o 4 proc. – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
W trudnym otoczeniu makroekonomicznym na rynku najmu instytucjonalnego najlepiej radzą sobie wyspecjalizowane platformy z własnym zapleczem.
Prywatne akademiki oferują nie tylko pokoje i pomieszczenia do nauki, ale też sale kinowe, siłownie, fitness. Nowe domy witają studentów w stolicy i Krakowie.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
W czterech miastach pojawi się w tym roku sześć nowych prywatnych akademików – podaje CBRE. Stawki najmu idą w górę.
Słabnący rynek nie oznacza, że mamy nie sprzedawać jak najwięcej mieszkań. Gdybyśmy mogli, zwiększylibyśmy ofertę jeszcze mocniej – powiedział prezes.
Przed XV-wieczną kamienicą w Lublinie do niedawna często stał Rolls-Royce. Dziś Janusz Palikot nie ma już ani luksusowego auta, ani kamienicy, którą właśnie przejęła spółka Specinvest. Palikot był jej winny 39,25 mln zł. Dla tego wierzyciela komornik licytuje też akcje Manufaktury.
Firma chce przejąć portfel ponad 5 tys. mieszkań w trzech niemieckich miastach. Planuje podnieść ich wartość, część może sprzedać.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
U zbiegu ul. Księcia Janusza i Newelskiej na warszawskiej Woli Kompania Domowa wybuduje 28 mieszkań i dziewięć lokali usługowych.
Inwestycje mieszkaniowe samorządów i towarzystw budownictwa społecznego to w Polsce zupełny margines. Potwierdzeniem są dane GUS.
Działkę o powierzchni niemal 30 tys. mkw. w Toruniu kupiła Grupa RWS. Powstanie tam regionalny park handlowy.
Ceny mieszkań w dużych miastach są astronomiczne. Część inwestorów zastanawia się nad mniejszymi ośrodkami. Warto?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas