19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 17:17 Publikacja: 21.12.2023 21:06
Foto: mat. pras.
Walter Herz to spółka znana przede wszystkim z szeroko rozumianego doradztwa na rynku nieruchomości. Właśnie uruchomiliście nowy dział – Walter Herz Invest. Skąd pomysł na taki ruch?
11 lat na rynku, przeprowadzenie transakcji obejmujących ponad 1 mln mkw. powierzchni i 1 mld zł wartości – to oznacza, że bardzo dokładnie przyjrzeliśmy się funkcjonowaniu rynku, czynnikom ryzyka, zagrożeniom, ale i szansom. Nie ukrywam, że ostatnie trzy lata to dla całego sektora nieruchomości komercyjnych czas pełen wyzwań, kiedy wszyscy odeszliśmy od czegoś takiego jak „market standard”, standard rynkowy – i to w każdym segmencie: biurowym, magazynowym, handlowym, mieszkaniowym, PRS-owym. Czas braku stabilności rynków, wysokich stóp procentowych, świetnego oprocentowania obligacji nie jest czasem, kiedy widzimy transakcje core’owe, które wiodły prym w poprzednich latach, gdy kapitał był tani (kupowanie najlepszych nieruchomości z nastawieniem na czerpanie przychodów z czynszów – red.). Rolą doradcy jest tworzenie możliwości, rozwiązań i szukanie okazji dla inwestorów. To właśnie nasi klienci zachęcili nas, by nie tylko realizować ich oczekiwania jako doradcy, ale również podążać za tworzeniem nowych okazji – stąd powołanie nowego działu. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu rozwiązaniach typu joint venture, wspólne inwestowanie, wspólne zakupy. To de facto jest odpowiedź na zmieniające się czasy. Widzimy potencjał, szanse, mamy bogate doświadczenie. Chcemy nie tylko obserwować rynek, ale także budować go, realizując pewne transakcje – i w wielu przypadkach wyznaczać standardy.
Cel wyznaczony, teraz państwa członkowskie wybiorą, co remontować najpierw i jak zorganizować finansowanie.
Spodziewamy się, że w ciągu trzech, czterech kwartałów zaczniemy się rozglądać ponownie za różnego rodzaju inwestycjami w Polsce, w tym gotowymi mieszkaniami – mówi Paweł Romańczuk, szef Heimstaden Poland.
Fundamenty polskiego rynku mieszkaniowego są silne, prywatny kapitał i państwo mają swoje role do odegrania. W krótkim terminie czekają nas turbulencje.
Nowoczesne budynki w centrach miast, ale i starsze nieruchomości dostosowywane do standardów i oczekiwań – biura będą firmom potrzebne, ale rynek mocno się rozwarstwi.
2023 r. przyniósł zmniejszenie aktywności najemców oraz deweloperów z rynku magazynowo-logistycznego. Skurczyła się również wartość transakcji. III kwartał przyniósł jednak pozytywne symptomy.
Aby sprzedać mieszkanie, trzeba urealnić cenę ofertową. Jak duże przeceny akceptują sprzedający lokale analizuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas