Właściciele mieszkań na wynajem już apelują do przyszłych władz

Ulgi, zachęty, regulacje. Zasób mieszkań na wynajem w Polsce może być większy - ocenia stowarzyszenie „Mieszkanicznik”.

Publikacja: 20.10.2023 12:35

Właściciele mieszkań na wynajem już apelują do przyszłych władz

Foto: materiały prasowe

Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” zaapelowało, by przyszły rząd zajął się kilkoma kwestiami kluczowymi dla prywatnych posiadaczy lokali. 

Działania doraźne

Chodzi o zniesienie zmian przyniesionych przez tzw. Polski Ład. Po pierwsze, by przywrócono amortyzację mieszkań jako koszt podatkowy dla podatników podatku dochodowego rozliczających podatek od wynajmu nieruchomości mieszkalnych, a po drugie aby przywrócono możliwości rozliczenia najmu według skali podatkowej w ramach tzw. „najmu prywatnego” .

„Przywrócenie amortyzacji lokali zachęci prywatnych inwestorów do zwiększenia swojego zainteresowania lokowaniem kapitału nie tylko w nowe mieszkania ale również w stare, zapomniane budownictwo. Na rynek może trafić w niedługim czasie znaczna liczba mieszkań wypełniając lukę popytową podnosząc jednocześnie standard samych mieszkań jak i ich otoczenia. Prywatni inwestorzy pomagają często wspólnotom mieszkaniowym w zaniedbanych budynkach przeprowadzać remonty i modernizacje, przywracają dawną świetność starym kamienicom, regulują stany prawne nieruchomości” – czytamy w stanowisku.

„Mieszkanicznik” postuluje również o zwiększenie prawne bezpieczeństwa właścicieli wynajmujących mieszkania. Chodzi o ułatwienie eksmisji najemców, którzy nie wywiązują się z umowy – zarówno przez ułatwienie sądowych i prawnych procedur eksmisyjnych, jak i przez zwiększenie dostępności tymczasowych mieszkań na wynajem. Po drugie, o opracowanie programów wsparcia dla prywatnych wynajmujących, których lokale zajmowane są bezumownie, generując dla nich obciążenia finansowe. Po trzecie, o zwiększenie finansowania dla organizacji pozarządowych promujących dobre standardy zarówno wśród wynajmujących, jak i najemców.

Działania długofalowe

Organizacja postuluje też o podjęcie przez nowe władze szerszych działań na rynku mieszkaniowym. Po pierwsze, konieczny jest dynamiczny rozwój sektora lokali socjalnych, aby zaspokoić potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub społecznej. Po drugie, programy wsparcia dla najemców: wprowadzenie mechanizmów pomocowych, takich jak subwencje czynszowe lub ulgi podatkowe dla najemców o niższych dochodach. Po trzecie, wsparcie sektora prywatnego rynku nieruchomości na wynajem, by zachęcić (finansowo, legislacyjnie) prywatnych inwestorów do długoterminowego zaangażowania.

„Szacujemy, że w Polsce wynajmowanych jest ogółem około 1,8 mln mieszkań, z których zdecydowana większość długoterminowo. Zasoby gminne i oferowane przez TSB-y to jedynie około 700 tys. Pozostałe wynajmowane lokale należą do prywatnych właścicieli. Warto zauważyć również, że spis powszechny z 2021 r. ujawnił około 1,8 mln mieszkań pustych lub wynajmowanych na prowadzenie działalności gospodarczej – te zasoby mogłyby trafić na rynek wynajmu długoterminowego w sprzyjających ku temu warunkach prawnych i ekonomicznych” – podkreśla „Mieszkanicznik”.

Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” zaapelowało, by przyszły rząd zajął się kilkoma kwestiami kluczowymi dla prywatnych posiadaczy lokali. 

Działania doraźne

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Nowa szefowa YIT w Polsce
Nieruchomości
Potentat PRS TAG Immobilien ma pół miliarda euro finansowania
Nieruchomości
Barometr nastrojów na rynku mieszkań. Kupujący dalecy od euforii
Nieruchomości
Kupujący byli na wakacjach, deweloperzy dawkowali podaż mieszkań. Co z cenami?
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Nieruchomości
Czynsze można negocjować
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki