Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” zaapelowało, by przyszły rząd zajął się kilkoma kwestiami kluczowymi dla prywatnych posiadaczy lokali.
Działania doraźne
Chodzi o zniesienie zmian przyniesionych przez tzw. Polski Ład. Po pierwsze, by przywrócono amortyzację mieszkań jako koszt podatkowy dla podatników podatku dochodowego rozliczających podatek od wynajmu nieruchomości mieszkalnych, a po drugie aby przywrócono możliwości rozliczenia najmu według skali podatkowej w ramach tzw. „najmu prywatnego” .
„Przywrócenie amortyzacji lokali zachęci prywatnych inwestorów do zwiększenia swojego zainteresowania lokowaniem kapitału nie tylko w nowe mieszkania ale również w stare, zapomniane budownictwo. Na rynek może trafić w niedługim czasie znaczna liczba mieszkań wypełniając lukę popytową podnosząc jednocześnie standard samych mieszkań jak i ich otoczenia. Prywatni inwestorzy pomagają często wspólnotom mieszkaniowym w zaniedbanych budynkach przeprowadzać remonty i modernizacje, przywracają dawną świetność starym kamienicom, regulują stany prawne nieruchomości” – czytamy w stanowisku.
„Mieszkanicznik” postuluje również o zwiększenie prawne bezpieczeństwa właścicieli wynajmujących mieszkania. Chodzi o ułatwienie eksmisji najemców, którzy nie wywiązują się z umowy – zarówno przez ułatwienie sądowych i prawnych procedur eksmisyjnych, jak i przez zwiększenie dostępności tymczasowych mieszkań na wynajem. Po drugie, o opracowanie programów wsparcia dla prywatnych wynajmujących, których lokale zajmowane są bezumownie, generując dla nich obciążenia finansowe. Po trzecie, o zwiększenie finansowania dla organizacji pozarządowych promujących dobre standardy zarówno wśród wynajmujących, jak i najemców.
Działania długofalowe
Organizacja postuluje też o podjęcie przez nowe władze szerszych działań na rynku mieszkaniowym. Po pierwsze, konieczny jest dynamiczny rozwój sektora lokali socjalnych, aby zaspokoić potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub społecznej. Po drugie, programy wsparcia dla najemców: wprowadzenie mechanizmów pomocowych, takich jak subwencje czynszowe lub ulgi podatkowe dla najemców o niższych dochodach. Po trzecie, wsparcie sektora prywatnego rynku nieruchomości na wynajem, by zachęcić (finansowo, legislacyjnie) prywatnych inwestorów do długoterminowego zaangażowania.