Aktualizacja: 22.02.2025 05:15 Publikacja: 30.06.2023 08:50
Foto: Adobe Stock
Czy na rynku jest jeszcze miejsce na nowe hotele? Czy branża stanęła na nogi po pandemii?
Grzegorz Kaleta, szef działu zarządzania nieruchomościami hotelowymi w CBRE:
W latach 2023–2027 w sześciu miastach ma powstać ponad 2,8 tys. pokoi hotelowych. Część inwestycji jest jednak wstrzymana, m.in. z powodu inflacji.
Lokale w miejscowościach turystycznych kosztują od 410 tys. zł w Ełku do 1,2 mln zł w Sopocie. W Zakopanem – 860 tys.
Mieszkania premium, w przeciwieństwie do lokali z segmentu popularnego, są odporne zarówno na rynkowy kryzys, jak i na upływ czasu. Zyskują na wartości co najmniej 10 proc. rocznie. Można też zarabiać na ich wynajmie.
Czas zwykłych obiektów wakacyjnych mija. Liczy się dobrostan gości, unikatowe doświadczenia. Nadciąga slow tourism.
Aries Residence - kompleks dziesięciu apartamentowców, który zaoferuje ponad 200 pokoi, w Krynicy- Zdroju buduje Platan Group.
W poniedziałek w zabytkowym Pałacu Savarin w centrum Pragi zostanie otwarte nowe Muzeum Alfonsa Muchy. Ikony europejskiej secesji.
W zabytkowym budynku dawnego banku w Krakowie powstanie luksusowy hotel. Do Polski wkracza kolejna luksusowa marka hotelowa o dobrze znanej w naszym kraju nazwie – to JW Marriott.
Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała dzisiaj Andrzeja Ilkówa ze stanowiska prezesa tej spółki. W komunikacie o tym wydarzeniu nie podano przyczyn.
Lotnisko w Lublinie jako pierwsze w Polsce zainstalowało skanery prześwietlające w 3D bagaż podręczny pasażerów podczas kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu pasażerowie nie muszą wyjmować urządzeń elektronicznych ani płynów.
Czechy to dziewiąty rynek, na którym biuro podróży Join UP! będzie prowadzić działalność touroperatorską. Firma uruchomiła tam oddział w początkach lutego. Zamierza wozić Czechów na wakacje z Pragi, ale i z Katowic.
Polska zajęła 32. miejsce w globalnym rankingu Soft Power Index. Pierwsze są USA, przed Chinami. Rosja ma silne 16. miejsce. Czechy notują dramatyczny spadek. „Wynik Polski mógłby być lepszy, bo jest 20. gospodarką świata”.
Ruch pasażerski na polskich lotniskach wzrósł w zeszłym roku o 15,6 procent i osiągnął liczbę 59,5 miliona podróżnych. Trzy największe lotniska to Lotnisko Chopina (21 mln), Kraków (11 mln) i Gdańsk (6,7 mln).
Komisja Europejska obiecuje, że sektor turystyki będzie mógł łatwiej niż dotychczas sięgać po pieniądze unijne. Ma to dotyczyć nie tylko całych krajów członkowskich, ale też pojedynczych przedsiębiorców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas