Reklama
Rozwiń

Mało nowych biur w Trójmieście

Na koniec grudnia 2022 roku w budowie było ponad 59,2 tys. mkw. biur. To znacznie mniej niż w poprzednich latach, kiedy w Trójmieście powstawało średnio 150 – 200 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Publikacja: 13.02.2023 10:41

Mało nowych biur w Trójmieście

Foto: Mat. prasowe

aig

- Trójmiasto jest kolejnym rynkiem biurowym, gdzie aktywność najemców w 2022 roku była znacznie większa niż deweloperów. Skala realizowanych inwestycji jest dziś dużo mniejsza niż w poprzednich latach – wynika z analiz firmy doradczej Knight Frank.

Eksperci tej firmy dodają, że w pierwszej połowie 2022 roku deweloperzy w Trójmieście oddali do użytku 50,6 tys. mkw. biur.  –  Ale już w drugiej połowie ubiegłego roku nie został ukończony ani jeden biurowiec – podaje Knight Frank. – Nowa podaż w Trójmieście stanowiła w 2022 r. 12 proc. powierzchni ukończonej na głównych regionalnych rynkach. Poziom ten był o 30 proc. niższy w porównaniu z 2021 rokiem.

Największe ukończone w 2022 r. biurowce to Format (16 tys. mkw., firma Torus) i K2 (10,9 tys. mkw., Vastint Poland). - Optymistycznie nie wyglądają też dane dotyczące budowanych w Trójmieście biurowców – wskazują analitycy. - Na koniec grudnia 2022 roku w budowie było ponad 59,2 tys. mkw. To znacznie mniej niż w poprzednich latach, kiedy to powstawało średnio 150 – 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Na koniec ubiegłego roku największymi inwestycjami na etapie realizacji były: Waterfront II w Gdyni (14,5 tys. mkw., Vastint Poland) i Punkt w Gdańsku (12,5 tys. mkw., Torus).

- Trójmiasto zgarnia najważniejsze nagrody dla miast, które wyróżniają się względem atrakcyjności dla branży BSS. Nie powinno właściwie nikogo dziwić, że organizacje chętnie wybierają na swoje lokalizacje miasta z silnym zapleczem edukacyjnym oraz bogate w ofertę kulturowo-rekreacyjną dla mieszkańców – komentuje Maciej Kandybowicz z Knight Frank. - W 2022 roku najemcy, w przeciwieństwie do deweloperów, byli aktywni na trójmiejskim rynku biurowym. Odnotowane transakcje najmu to 101 tys. mkw. Popyt był zbliżony do tego z 2021 r. (108 tys. mkw.). Biorąc pod uwagę średni roczny poziom z ostatnich pięciu lat, wynik był wyższy (96,6 tys. mkw.).

Większość umów zawartych w 2022 roku stanowiły nowe transakcje – 68 proc. (ponad 68,5 tys. mkw.), natomiast renegocjacje – 21 proc. całkowitego popytu, a ekspansje 11 proc.

- Mimo znacznej aktywności najemców, współczynnik pustostanów w Trójmieście wzrósł o 1 pkt proc. względem roku 2021 i na koniec grudnia 2022 roku wyniósł 13,3 proc. Jednak w związku z brakiem nowych inwestycji oddanych do użytku w IV kw. ubiegłego roku, wskaźnik obniżył się w porównaniu do III kw. o 0,2 pkt proc. – wskazuje Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank. Mniej pustostanów jest tylko w Szczecinie i Poznaniu.

Czynsze wywoławcze za biura w Trójmieście na koniec 2022 roku wahały się od 10 do 15 euro za mkw. miesięcznie. Stawki najmu za niektóre biura lekko wzrosły. Widać też wzrost opłat eksploatacyjnych. Na koniec grudnia wynosiły 15- 25 zł za mkw. miesięcznie.

Nieruchomości
Nasze bardzo cenne biura
Nieruchomości
W Szczecinie najmniej pustych biur
Nieruchomości
Benefity w epoce postcovidowej
Nieruchomości
Metamorfoza Służewca. Będą wielkie przeprowadzki do tańszych biur w stolicy?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Nieruchomości
Luka podażowa i wielkie metamorfozy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku