Aktualizacja: 19.02.2025 21:18 Publikacja: 15.09.2022 21:48
Tak naprawdę wszyscy mają interes w tym, żeby przedsięwzięcie deweloperskie się udało
Foto: shutterstock
Naczelną zasadą postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji. Natomiast ustawodawca wprowadził odrębne zasady przy restrukturyzacji dewelopera, gdzie należy doprowadzić do zaspokojenia nabywców w drodze przeniesienia na nich własności lokali, o ile racjonalne względy na to pozwolą.
Jak wylicza Mateusz Haśkiewicz z kancelarii HDRU, racjonalne względy to na przykład efektywność ekonomiczna kontynuacji przedsięwzięcia, czas potrzebny na dokończenie inwestycji, realność uiszczenia dopłat przez nabywców czy faktyczna możliwość znalezienia przedsiębiorcy, który podejmie się kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego.
Czy można zakwestionować wartość nieruchomości wskazaną przez komornika w ramach licytacji ? Można, a nawet czasem trzeba.
Choć przepisy dotyczące zgłoszenia inwestorowi robót budowanych wykonywanych przez podwykonawcę funkcjonują od kilku lat, to nadal popełniane są istotne błędy – mówi Mirosław Kęs, partner w kancelarii MJK Mirosław Kęs i Julia Kęs.
Prawo daje wykonawcy możliwość zlecenia wykonania części zamówienia podwykonawcy. Czy oddana może być jednak całość?
Od lipca obowiązuje nowa ustawa deweloperska, która ma zwiększyć ochronę kupujących mieszkania. I będą bezpieczniejsi – mówią deweloperzy. O ile będą budowane i kupowane mieszkania. A to wcale nie jest takie oczywiste.
Branża nieruchomościowa i budowlana jest w fazie głębokiej transformacji. Sytuacja geopolityczna tylko przyspieszy ten proces.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas