Popyt najemców i inwestorów na magazyny jest wciąż rozgrzany, a deweloperzy starają się dotrzymać kroku. Według szacunków AXI IMMO w I półroczu oddano 1,8 mln mkw., o 64 proc. więcej niż rok wcześniej. Na koniec czerwca w budowie było tyle, ile nigdy wcześniej: 5,6 mln mkw., o 56 proc. więcej rok do roku. W tym czasie podpisano umowy najmu 3,7 mln mkw., o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.
Czynsze w górę
– Popyt najemców utrzymuje się na wysokim poziomie, obserwujemy dużą aktywność zwłaszcza w segmencie e–commerce, sieci handlowych czy firm logistycznych, które cały czas zgłaszają zapotrzebowanie na nową powierzchnię. Popyt netto, obejmujący wyłącznie nowe umowy i ekspansje, sięgnął 2,5 mln mkw. – komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca, AXI IMMO. – Obserwujemy kontynuację trendów nearshoringu (skracanie łańcuchów dostaw, relokacje zakładów z Azji – red.) oraz przekierowania dystrybucji z firm dotychczas rozwijających się w Ukrainie – dodaje. Najwięcej wynajęto tradycyjnie w największych zagłębiach magazynowych: na Górnym Śląsku, w Warszawie i Poznaniu – mowa o połowie popytu. Wśród regionów wschodzących wyróżniły się Trójmiasto i Polska Zachodnia.
– Spodziewamy się delikatnego ograniczenia popytu w kolejnych kwartałach, ale wynikającego głównie z braku powierzchni dostępnych do wynajęcia od zaraz – mówi Osiecka.
Ekspertka zwraca uwagę na wzrost czynszów. – Deweloperzy tłumaczą swoją politykę cenową rosnącymi kosztami budowy, co przekłada się na pewnego rodzaju rozdźwięk między ofertowaniem nowych projektów a tymi już istniejącymi. W budynkach, które powstały przed falą podwyżek materiałów, czynsze również rosną, przy czym najemcy mają większe możliwości negocjacyjne – mówi Osiecka. Średni wzrost stawek utrzymuje się na poziomie 0,2–0,5 euro za mkw. miesięcznie. Najdroższa jest tradycyjnie Warszawa, gdzie stawki w magazynach prime sięgają od 5,5 euro.
Adam Majchrzak, dyrektor Industrial Services Hub w Savills, potwierdza, że w konsekwencji rosnących kosztów budowy i materiałów budowlanych czynsze znajdowały się pod silną presją zwyżkową.