Nie tylko właściciele nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste, czyli: Skarb Państwa, gminy, powiaty i samorządy województw oraz związki jednostek samorządu terytorialnego, mogą wypowiedzieć dotychczasową wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i zaproponować nową (zazwyczaj wyższą). Użytkownik wieczysty także może wszcząć postępowanie, którego wynikiem będzie zmiana opłaty. Stosowną procedurę przewidują przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej u.g.n.).
Z żądaniem do wójta
Zgodnie z art. 81 u.g.n. użytkownik wieczysty może żądać od właściwego organu dokonania aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął aktualizacji. Żądanie należy skierować do właściwego organu reprezentującego właściciela nieruchomości (np. do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, gdy to gmina jest właścicielem). Żądanie w formie pisemnej należy doręczyć do 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym aktualizacja opłaty rocznej miałaby obowiązywać. Ustalona w ten sposób opłata obowiązuje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zażądano zmiany wysokości opłaty.
W razie odmowy lub braku odpowiedzi
Jeżeli właściwy organ odmówił aktualizacji opłaty, użytkownik wieczysty może w terminie 30 dni od dnia otrzymania odmowy skierować sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego. A w przypadku gdy właściwy organ nie rozpatrzył żądania w terminie 30 dni, użytkownik wieczysty może, w terminie 90 dni od dnia doręczenia żądania, skierować sprawę do właściwego samorządowego kolegium odwoławczego.
Termin 90 dni na skierowanie sprawy do samorządowego kolegium odwoławczego biegnie od daty doręczenia żądania do organu, a nie od chwili doręczenia odpowiedzi organu na żądanie użytkownika wieczystego.
PRZYKŁAD:
Wniosek o zmianę opłaty wpłynął do organu 1 marca 2016 r. W takim przypadku najpóźniej 30 maja 2016 r. należy skierować wniosek do kolegium.