Do Biura RPO wpływały i nadal wpływają skargi od obywateli kwestionujących dalsze obowiązywanie zakazu eksmisji. Skarżą się zarówno właściciele mieszkań zajmowanych bez tytułu prawnego, jak również lokatorzy mieszkań komunalnych czy spółdzielczych, zmuszeni do znoszenia uciążliwych sąsiadów. Nie mogą zrozumieć, z jakich powodów ustawodawca nadal utrzymuje tak daleko posuniętą ochronę osób naruszających porządek prawny i obowiązujące normy społeczne, a czasem także stwarzających zagrożenie dla otoczenia. Postrzegają też jako nieracjonalne i niesprawiedliwe utrzymywanie zakazu w sytuacji, gdy luzowane są rygory epidemiczne, otwarte są kina, teatry i restauracje.
Właściciele mieszkań są zobowiązani nie tylko do znoszenia sytuacji, w której nie mogą usunąć z lokalu osoby zajmującej ich mieszkanie bez tytułu prawnego. Zmuszeni zostali również do „kredytowania” takich osób w przypadku, gdy nie uiszczają one opłat związanych z korzystaniem z mieszkania.
W ocenie RPO dalsze – de facto bezterminowe – utrzymywanie zakazu eksmisji, ustanowionego w tak szerokim zakresie, jest nieuzasadnione, a także prowadzi do przerzucania obowiązków państwa ws. bezdomności na barki obywateli.
Czytaj więcej
Właściciele nieruchomości nie muszą się obawiać zaostrzonej ochrony lokatorskiej, jeśli udostępnią mieszkania Ukraińcom w drodze użyczenia lub najmu okazjonalnego.
5 grudnia 2021 r. RPO otrzymał z Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedź na jedno ze swoich pism w tej sprawie. Resort zapewnił, że dostrzega te problemy i dlatego w Departamencie Legislacyjnym Prawa Cywilnego MS wszczęto prace w celu zmiany prawa.