19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 05.03.2022 09:12 Publikacja: 05.03.2022 10:14
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Barometr porównuje możliwości finansowe potencjalnych nabywców z cenami na rynku pierwotnym.
- Przełom 2021 i 2022 roku nie był łatwy dla osób kupujących mieszkanie czy budujących dom, szczególnie dla tych posiłkujących się kredytem hipotecznym – komentuje Marcin Krasoń, ekspert obido.pl. - Kolejne podwyżki stóp procentowych odbijają się negatywnie zarówno na zdolności kredytowej, jak i wysokości rat. Życia nie ułatwiał Polski Ład, który wprowadził dużą niepewność co do wysokości wynagrodzeń, a co za tym idzie – możliwości finansowych. A do tego, co w Polsce, doszła wojna na Ukrainie. Gdy zestawimy to z faktem, że nic nie wskazuje na obniżki cen, to sytuacja części nabywców nie należy do łatwych – podkreśla ekspert.
Kupujący czekają na korekty cen, sprzedający czekają na kupców. Czas sprzedaży się wydłuża. Ale są i szybkie zakupy.
5,9 mld euro wyniosły w ubiegłym roku transakcje na polskim rynku komercyjnym. To 4,5-proc. wzrost, licząc rok do roku – podaje EY w najnowszym raporcie. Eksperci tej firmy prognozują dalsze zwiększanie aktywności inwestorów.
Ceny nieruchomości wzrosną nawet o 10 proc. Popyt spadnie. Deweloperzy będą ścinać marże – to możliwy scenariusz.
Rośnie popyt na najem mieszkań. Stawki idą w górę nawet o kilkanaście procent. Taniej już raczej nie będzie.
Zamiast kawalerki w sercu dużego miasta trzy pokoje na przedmieściach? Klienci coraz chętniej wybierają osiedla na obrzeżach. Rośnie popyt na domy.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.
W przypadku dostawy nieruchomości w pierwszej kolejności należy ustalić, czy może ona być objęta zwolnieniem od VAT, a dopiero gdy do dostawy nieruchomości nie znajdzie zastosowanie zwolnienie zastosować właściwą stawkę podatku.
W przypadku dostawy lokalu razem z wyposażeniem może dojść do sytuacji, w której sprzedający będzie musiał rozpoznać kilka odrębnych transakcji i zastosować do nich różne stawki VAT.
Sprzedaż lokali w ostatnich miesiącach nie powala, ale jest solidna – biorąc pod uwagę koszt kredytów i brak programów wsparcia popytu.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas