393 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w regionach to najniższy wynik od pięciu lat.
- Liderem niezmiennie jest Kraków, gdzie powstało 140,7 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej – wynika z najnowszego raportu CBRE. Kraków powiększył się m.in. o kompleks Unity Centre. W Katowicach oddano ponad 61,3 tys. mkw., za co odpowiedzialny jest głównie kompleks Face 2 Face. Na trzecim miejscu znajduje się Trójmiasto, gdzie przybyło ponad 60,2 tys. mkw. We Wrocławiu biura powiększyły się o 58,4 tys. mkw., a w Łodzi o ponad 50,8 tys. Zdecydowanie mniejsze przyrosty przestrzeni do pracy zanotowano w Poznaniu (18,3 tys. mkw.) oraz Szczecinie (3,4 tys. mkw.).
- Ostatni rok na regionalnym rynku biurowym upłynął pod znakiem negocjacji umów i ścisłej współpracy najemców z właścicielami. W tym roku biura w regionach mogą urosnąć o kolejne 360 tys. mkw. Większa ostrożność i trudności z pozyskaniem finansowania przełożą się na mniejszą liczbę inwestycji. - Wraz z rozwojem pandemii i rosnącym zagrożeniem dla wielu branż obserwowaliśmy coraz większą chęć współpracy właścicieli budynków z najemcami odzwierciedlającą się we wzroście elastyczności właścicieli w procesach negocjacyjnych – mówi cytowany w komunikacie Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE. - Najemcy stali się mniej pewni przyszłości, przez co zaczęli kłaść większy nacisk na możliwość elastycznego dopasowywania wielkości wynajmowanej powierzchni. To w przyszłości może skłaniać deweloperów do zwiększenia elastyczności podziału powierzchni w budynkach – przewiduje.
W 2020 r. w Krakowie wybudowano 140,7 tys. mkw. nowych biur. - Poziom pustostanów wyniósł niemal 14 proc., co oznacza wzrost o ponad 3 pkt proc. w porównaniu z 2019 r. W sumie w stolicy Małopolski znajduje się 1,6 mln mkw. powierzchni biurowej, a niemal 120 tys. mkw. jest w budowie – podają eksperci CBRE.
Dodają, że w czwartym kwartale 2020 r. popyt na rynku regionalnym wyniósł 131,7 tys. mkw. To istotnie poniżej poziomu sprzed pandemii. Zauważono jednak wzrost udziału nowych umów (58 proc.) w porównaniu z poprzednimi kwartałami. - W całym roku popyt wyniósł niemal 590 tys. mkw., czyli o 15 proc. mniej niż rok wcześniej. Absorpcja mimo pandemii na wszystkich rynkach regionalnych z wyjątkiem Lublina była pozytywna, wchłonęło się 135,4 tys. mkw. powierzchni – czytamy w komunikacie. - To wartość znacznie poniżej przyrostu podaży, co skutkuje wzrostem pustostanu do poziomu 12,7 proc. Najwyższy poziom pustostanów obserwujemy w Łodzi (16,3 proc.), a najniższy w Szczecinie. Największe umowy najmu podpisane w końcówce 2020 r. to Allegro, które za nową siedzibę wybrało budowany jeszcze budynek D kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu, gdzie wynajęło 26 tys. mkw.