Aktualizacja: 19.08.2021 21:45 Publikacja: 19.08.2021 21:10
Foto: materiały prasowe
Znamy już podatkowe zmiany tzw. Polskiego Ładu. Jak reaguje na nie biznes?
Polski Ład od chwili pierwszych informacji wzbudził wielkie emocje, w tym też podatkowe. Opublikowanie konkretnych projektów nowelizacji ustaw podatkowych – zwanych potocznie konsultacjami – tylko je zwiększył. Element, który oprócz nieodliczalnej składki zdrowotnej liczonej od dochodu mocno dotknie wielu prowadzących działalność gospodarczą, to rewolucja w zakresie rozliczania podatkowego lokali i budynków mieszkalnych. Dotknie zarówno wynajmujących, jak i tych, którzy rozliczają najem mieszkania w firmowych kosztach. Takich podatników są dziesiątki tysięcy. Poza tym jest obawa, że brak odliczania składki zdrowotnej wywoła jeszcze większą presję płacową i spowoduje wzrost kosztów u pracodawców, co dotknie wszystkich, w tym branżę deweloperską.
Spółka Unidevelopment dostała ekologiczny certyfikat dla budynku przy ul. Kusocińskiego w Gdańsku.
Operator PRS, Resi4Rent, rozbudowuje ofertę najmu instytucjonalnego. Gotowe są lokale na osiedlu Wrocław Park Zachodni.
Zasoby w Polsce są relatywnie młode, ale i nasz rynek mierzy się z ryzykami związanymi ze starzeniem się budynków.
Deweloper zorganizuje przeprowadzkę, pomoże w wykończeniu wnętrz, przyjmie stare mieszkanie w rozliczeniu, poczeka na zapłatę. Firmy dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków online, nabijanie ludzi w pompy ciepła. Wreszcie jest szansa na likwidację patologii – mówi Jan Ruszkowski, nowy dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Nie kończą się niejasności wokół planów Ministerstwa Sportu i Turystyki wprowadzenia opłaty turystycznej. Minister Sławomir Nitras raz rozwija wizję, jak opłata ma działać, innym razem odcina się od niej.
Opłacalność inwestycji w 50-metrowe mieszkania na wynajem w 17 miastach analizuje Rentier.io. Największe zyski wśród badanych miast można uzyskać w Szczecinie.
Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej stają przed wyzwaniem prawidłowego rozliczenia VAT przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych.
Radni Malagi chcą zatrzymać proces zamieniania mieszkań i domów w apartamenty dla turystów. Kolejny raz wprowadzają ograniczenia dla tego typu działalności.
Niedopuszczalne jest wprowadzenie dodatkowych, pozaustawowych przesłanek, od których uzależnione jest zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego.
Europejczycy chętnie na wakacyjne lokum wybierają apartamenty i domy wakacyjne, a Polska jest w czołówce wzrostu ich zainteresowania, jeśli chodzi o wyjazdy na święta Bożego Narodzenia - wynika z analizy AirDNA, firmy która monitoruje rynek najmu krótkoterminowego.
Osoba, która nabyła mieszkanie pod wynajem za kredyt frankowy, nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą i może pozwać bank w sprawie kredytu tak jak konsument.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas