Dom dbający o potrzeby właściciela

Chodnik, który sam się odśnieży, sterowanie domową elektroniką przez Internet oraz nowe techniki grzewcze – wśród deweloperów i ich klientów rośnie zainteresowanie technologiami ułatwiającymi życie

Publikacja: 09.11.2008 10:38

Domy z nowoczesnymi rozwiązaniami w inwestycji Mazury Residence nie odbiegają wyglądem od standardow

Domy z nowoczesnymi rozwiązaniami w inwestycji Mazury Residence nie odbiegają wyglądem od standardowych nieruchomości

Foto: Materiały Inwestora

Ideą domów przyszłości jest to, że to one dbają o właścicieli. Takie budynki integrują ze sobą wszystkie urządzenia. Programy obejmują m.in. stałą opiekę nad ogrodem, tryb dzienny i nocny pozwalający kontrolować światło, temperaturę, poziom głośności muzyki czy zabezpieczenia.

– Inteligentne domy to przyszłość, którą zaczyna się interesować dzisiejszy klient. Już teraz zdarzają się osoby myślące o takich rozwiązaniach. Dziś stanowią ok. 8 proc. zapytań, jakie do nas trafiają. Ten segment będzie się sukcesywnie rozwijał – przewiduje Jarosław Borowski, kierownik działu sprzedaży firmy Budimex Danwood.

Borowski podkreśla, że największym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania pozwalające na oszczędność energii. Wśród najważniejszych elementów wymienia coraz częściej stosowane systemy solarne, które nie tylko zaopatrują mieszkańców w ciepłą wodę, ale pozwalają także na ogrzewanie budynku.

– Światło słoneczne jest dostępne przez cały rok, także w zachmurzone dni. Promienie słoneczne trafiające na Ziemię składają się ze światła bezpośredniego i rozproszonego, a dostępne w handlu instalacje mogą wykorzystać każdy promień słońca; energia jest dostarczana nawet przy złej pogodzie – twierdzi Borowski. – Istotna jest także dobra wentylacja. Coraz bardziej popularne stają się systemy odzyskujące ciepło z usuwanego powietrza. Taki system kumuluje energię i wykorzystuje ją, nagrzewając do temperatury pokojowej świeże powietrze, które jest wprowadzane do lokalu.

[srodtytul]Ciepłe bramy i chodniki[/srodtytul]

Firma TS Invest oprócz technologiami pozwalającymi na oszczędność zajęła się także wygodą przyszłych użytkowników.

– Przede wszystkim postawiliśmy na praktyczną stronę użytkowania budowanych przez nas rezydencji. Dlatego mieszkańcy Tesoro Ivory Residences będą mieli możliwość podgrzania oblodzonych rynien, dzięki czemu zapewniona zostanie całkowita drożność systemu odwadniającego. Innym rozwiązaniem jest podgrzewanie bramy do garażu. Dzięki temu roleta nie przymarza. Także podgrzewane wejścia i schody z matami grzewczymi ułatwiają życie, sprawiając, że nie trzeba ich nigdy odśnieżać – opowiada Elżbieta Skurzyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy TS Invest.

Firma Arna budująca osiedle Mazury Residence postawiła na nowe technologie związane z bezpieczeństwem. Dlaczego? – Ze względu na położenie inwestycji. Włamania, kradzieże i dewastacja to zmora posiadaczy domów i rezydencji na Mazurach, Kaszubach czy w innych odległych zakątkach Polski. Dlatego największy nacisk kładziemy na pełne bezpieczeństwo. Zapewniamy dyskretną, ale efektywną, zintegrowaną ochronę elektroniczną. Użytkownicy oraz obsługa osiedla będą mieli również możliwość zdalnego odcinania wody, sterowania ogrzewaniem, zaworami czy systemami bezpieczeństwa. To wszystko sprawi, że nawet dłuższa nieobecność w domu nie stanie się powodem stresu i niepokoju o jego los – wystarczy mieć dostęp do Internetu albo telefonu – podkreśla Janusz Zieniewicz, prezes Arny.

Według deweloperów polski rynek ma duże szanse na rozwój, pod warunkiem że proponowane rozwiązania będą w przystępnych cenach. Istotna jest także możliwość integracji wielu urządzeń pochodzących od różnych dostawców.

[srodtytul]Bariery finansowe[/srodtytul]

– Oglądałem niedawno apartament w centrum Londynu, w którym system zarządzania budynkiem obejmował cały możliwy zakres. Zadbano o integrację RTV, zdalne sterowanie światłem oraz wszystkimi parametrami użytkowymi, podgląd alarmów – wszystko najwyższej jakości. System kosztował jednak 250 tys. funtów. Takie rozwiązanie w warunkach polskich to niestety jeszcze odległa perspektywa – twierdzi Radosław Sieroń, prezes zarządu Mermaid Properties.

Fakt, że rozwiązania ułatwiające życie właścicielom nieruchomości są jeszcze w Polsce rzadko stosowane, może się okazać bardzo korzystny. Dlaczego? – Opóźnienie technologiczne będące konsekwencją poprzedniego ustroju sprawiło, iż polskie budownictwo, podobnie jak wcześniej telekomunikacja czy bankowość, ominęło długi etap prób i poszukiwań odpowiednich technologii. Dlatego od razu możemy wdrażać najnowocześniejsze rozwiązania. Wiele z nich można oglądać jedynie w USA, Europa Zachodnia nie zdążyła ich bowiem jeszcze zaimplementować i ciągle używa starszych systemów – mówi Zieniewicz.

Nieruchomości
Wielka płyta w nowej odsłonie
Nieruchomości
Nowe inteligentne osiedla
Nieruchomości
Holcim: stworzyliśmy kompletny system do termomodernizacji budynków
Nieruchomości
Warszawa: Tam, gdzie mieszkali radzieccy dyplomaci, powstaną mieszkania komunalne
Nieruchomości
All.inn. W Gdańsku rosną nowe pokoje dla studentów