Umowa na wykonanie ocieplenia

Publikacja: 18.10.2010 01:35

[i][b]Jakie elementy powinna zawierać umowa na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych i prace elewacyjne?[/b][/i]

(nazwisko do wiadomości redakcji)

[b] Radzi Jacek W. Kulig, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń[/b]

– W umowie z wykonawcą trzeba wymienić dokładną nazwę zestawu materiałów, z których powstanie ocieplenie, jak również nazwy poszczególnych komponentów. Chodzi o klej do mocowania materiału termoizolacyjnego, materiał termoizolacyjny (rodzaj i typ), klej do zatapiania siatki, siatkę z włókna szklanego, preparat gruntujący, tynk nawierzchniowy i farbę elewacyjną (jeśli jest stosowana).

Należy też sprawdzić, czy system ocieplenia ma aktualną aprobatę techniczną i wpisać jej nazwę.

Następnie w umowie powinno się wymienić wszystkie etapy prac ociepleniowo-elewacyjnych, czyli: przygotowanie podłoża, montaż listew cokołowych, przyklejenie płyt termoizolacyjnych, dodatkowe umocowanie płyt kołkami (jeśli jest zalecane), szlifowanie nierówności przyklejonych płyt izolacyjnych, wykonanie warstwy zbrojącej na płytach i wyrównanie jej, zabezpieczenie narożników otworów drzwiowych i okiennych paskami siatki zbrojonej, ocieplenie ościeży okien i drzwi, gruntowanie pod wyprawę tynkarską (jeśli jest zalecane), nałożenie tynku lub innych warstw wykończeniowych ewentualnie pomalowanie farbą elewacyjną.

Poza tym trzeba uwzględnić wszelkie inne czynności wynikające z projektu konkretnego budynku i wymagane w odniesieniu do technologii ociepleń.

W umowie powinny być również określone okresy niezbędnych przerw technologicznych pomiędzy kolejnymi etapami prac. Pozwoli to zapobiec błędom.

Wzór umowy z wykonawcą dostępny jest na stronie SSO: [link=http://www.systemyocieplen.pl/Bie%C5%BC%C4%85cy-rok/umowazaneksempewnoscinwestycji.html]http://www.systemyocieplen.pl/Bieżący-rok/umowazaneksempewnoscinwestycji.html[/link].

Każdy odpowiednio przeszkolony, znający obowiązujące przepisy oraz posiadający doświadczenie w pracach ociepleniowych wykonawca powinien się zgodzić na zawarcie takiej umowy.

Gotowość do podpisania tego dokumentu jest dowodem jego wiedzy i rzetelności.

Dla inwestora postanowienia umowy to podpowiedź, jak sprawdzać, czy prace ociepleniowe prowadzone są zgodnie z właściwą praktyką budowlaną i zaleceniami producentów.

[i][b]Jakie elementy powinna zawierać umowa na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych i prace elewacyjne?[/b][/i]

(nazwisko do wiadomości redakcji)

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Nieruchomości
Ile za kawalerkę w dużym mieście. Lepiej kupić czy wynająć?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Nieruchomości
Ceny mieszkań w Polsce już nie galopują. Stabilnie także w najmach
Nieruchomości
Nieskuteczny aport – co dalej z nieruchomością?
Nieruchomości
Warszawa. Więcej chętnych na biura, mniej pustostanów
Nieruchomości
Wycena obligacji Ghelamco w Polsce odbija. Koniec kłopotów grupy?