Ceny gotowych projektów domów zaczynają się od 800 zł. Najdroższe oryginalne projekty mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości portalu Domiporta.pl. - Marzec to miesiąc, w którym rokrocznie następuje niespotykany przez pozostałą część roku wzrost liczby budów rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych. W 2018 r. wyniósł on 76 proc., ale rok wcześniej było to aż 120 proc. - wynika z danych GUS.
Ruch na rynku gruntów, jak zauważa Bartłomiej Baranowski, zaczyna się już wcześniej. - Odzwierciedleniem może być zanotowany w lutym wzrost liczby zapytań o działki w serwisie Domiporta.pl o 55 proc. - podaje ekspert. - Osoby, które planują budowę domu, stają przed dylematem: skorzystać z tańszego, ale gotowego katalogowego projektu czy wydać więcej i zamówić u architekta oryginalny projekt, który spełni oczekiwania?
Bartłomiej Baranowski podkreśla, że usługi architekta tworzącego projekt indywidualny są zalecane w kilku przypadkach. - Przede wszystkim, gdy działka ma nietypowy kształt, złe warunki geotechniczne albo jest po prostu mała - mówi ekspert. - Wpisanie atrakcyjnego domu w „trudną" działkę wymaga autorskiego podejścia. Drugim powodem decyzji o skorzystaniu z pomocy projektanta jest chęć posiadania domu niebanalnego, który spełniałby nietypowe wymagania przyszłego właściciela - podkreśla.
Dodaje, że przygotowanie oryginalnego projektu wiąże się z dużo większymi kosztami niż w przypadku planu katalogowego. Ale to nie koniec. - Zaprojektowanie indywidualnego domu, na co składa się projekt architektonicznych, konstrukcyjny i instalacyjny, zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy - mówi Baranowski. - Wiąże się to również z wielokrotnymi spotkaniami z architektem, podczas których na bieżąco są ustalane szczegóły projektu.
-Klient świadomy nie chce funkcjonalnych i estetycznych kompromisów, jakie niesie ze sobą projekt gotowy. Nie chce też domu, który zobaczy po drugiej stronie ogrodzenia - mówi cytowany przez Domiportę architekt Paweł Lis. - Dlatego sięga po projekt domu skrojony pod jego wymagania. Ma wyobrażenie jakie funkcje ma spełniać jego dom, ale nie wie jak to wszystko opakować w nowoczesną formę, która odpowiada jego gustom. Chce się przy tym pozytywnie wyróżnić na tle otoczenia. Chce posiadać coś wyjątkowego co będzie służyło jemu i rodzinie przez długie lata. - mówi o typowym kliencie decydującym się na indywidualny projekt architekt Paweł Lis.