Alicja Dolińska ze spółki Dolcan Plus szacuje, że 80 proc. klientów tej firmy kupuje mieszkania w standardzie deweloperskim. – Jednak coraz częściej zlecają nam jego wykończenie, dyktując, jakie ma być wyposażenie, a nawet kolory ścian – mówi. – Nabywcy zaczynają doceniać korzyści, jakie daje zakup gotowego mieszkania. To oszczędność czasu i pieniędzy. Deweloperzy zamawiają materiały hurtowo. Mogą je więc zaoferować w niższych cenach.
Remont na kredyt
Marta Ulbrych z Neocity dodaje, że zlecenie wykończenia mieszkania deweloperowi jest tańsze, bo za taką usługę płaci się 8-proc. stawkę VAT. – Przy wykończeniu lokalu we własnym zakresie za materiały i za wykonanie płaci się 23 proc. VAT – mówi. – Poza tym kupując pakiet wykończeniowy u dewelopera, można go sfinansować kredytem hipotecznym – dodaje. Według Marty Ulbrych tego typu oferta będzie się zwiększać, bo w czasie nadpodaży na rynku branża poszukuje sposobów na przyciągnięcie nabywców.
Także Justyna Kałuża z Layetana Developments Polska ocenia, że usługi wykończeniowe zyskują na popularności. – Decydując się na wykończenie proponowane przez dewelopera, nabywcy nie muszą szukać wyspecjalizowanej firmy. Nie martwią się też o dobór materiałów ani o nadzorowanie wykonawców – tłumaczy Justyna Kałuża.
Andrzej Gutowski z Ronson Development potwierdza, że oferta wykończenia przykuwa uwagę klientów. – Przede wszystkim cenią oni sobie możliwość wyboru i skłaniają się ku przygotowanym specjalnie dla nich pakietom wykończeniowym – zauważa. – Są też amatorzy gotowych rozwiązań, którzy chcą kupić w całości wyposażone mieszkanie – dodaje.
Według Michała Okonia z Marvipolu segment nowych wykończonych mieszkań powoli się rozwija. – Widać rosnące zainteresowanie takimi ofertami. Klienci trudne prace wolą zlecić specjalistom – ocenia przedstawiciel Marvipolu.