Rynek najmu biur w Warszawie odżył, gorzej z deweloperami

Warszawski drapacz chmur SkySawa został w całości wzięty przez jednego najemcę, PKO BP. Eksperci firmy Newmark podkreślają, że aktywność najemców w stolicy wraca do poziomu sprzed pandemii.

Publikacja: 25.01.2022 21:00

Największy bank w Polsce, kontrolowany przez Skarb Państwa, wynajął cały nowy warszawski drapacz chm

Największy bank w Polsce, kontrolowany przez Skarb Państwa, wynajął cały nowy warszawski drapacz chmur od dewelopera, którego głównym akcjonariuszem jest także państwo

Foto: materiały prasowe

Pod koniec ubiegłego roku warszawski rynek biurowy pod względem najmu wyraźnie odżył, co w połączeniu z jedną z największych w ostatnich kwartałach umową zawartą kilka dni temu pozwala z optymizmem spojrzeć na cały 2022 r.

Inwestycje w tyle

W całym ubiegłym roku w Warszawie wynajęto ponad 646 tys. mkw. biur, o 7,4 proc. więcej niż rok wcześniej, z czego aż 251 tys. mkw., 40 proc., przypadło na kontrakty podpisane w ostatnim kwartale. Jak podkreślają analitycy Newmarku (d. Cresa), najwięcej kontraktów zawarto w ścisłym centrum i tzw. Centralnym Obszarze Biznesu (odpowiednio 230 tys. i 155 tys. mkw., i 100 mkw.) oraz na Mokotowie (125 tys. mkw.). Udział nowych umów sięgnął 37 proc., na przednajem 12 proc., a ekspansje 6 proc. Wciąż najaktywniejszymi najemcami były firmy z sektora usługowego i finansowego (po 16 proc.) oraz IT (prawie 15 proc.).

– Popyt odnotowany w IV kwartale ub.r. zdecydowanie przyśpieszył i osiągnął poziom sprzed pandemii. Widzimy też wyraźny wzrost zainteresowania najemców biurowcami oferującymi najwyższy standard oraz najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne – skomentowała Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Newmark Polska. – W ubiegłym roku najemcy i właściciele biurowców w Warszawie musieli zmierzyć się nie tylko z rosnącą popularnością pracy hybrydowej oraz wzrostem kosztów budowy i eksploatacji, lecz także z koniecznością przestrzegania obostrzeń sanitarnych – dodała.

Na koniec 2021 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 12,7 proc., o 2,8 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Powyżej średniej sięgnął odsetek pustostanów na Mokotowie: 17,5 proc., w tym na Służewcu aż 20,1 proc. Zdaniem ekspertów w kolejnych kwartałach można się spodziewać poprawy średniego wskaźnika ze względu na malejącą nową podaż. Co więcej, już między II połową przyszłego roku a końcem 2024 r. spodziewana jest w stolicy luka podażowa.

To efekt zatrzymanej przez pandemię aktywności deweloperów. Na koniec 2021 r. w budowie było 375 tys. mkw. biur, podczas gdy w latach przed pandemią było to 700–800 tys.

– Deweloperzy nadal bacznie obserwują i analizują zarówno sytuację gospodarczą, jak i zapotrzebowanie na biura zgłaszane przez najemców, ale w najbliższych miesiącach spodziewamy się startu nowych projektów biurowych – powiedziała Giermakowska.

Na koniec 2021 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 6,15 mln mkw., z czego 56 proc. przypadało na obszary poza centrum. Dotychczasowe główne zagłębie, czyli Mokotów (1,45 mln mkw.), zostało przegonione przez dynamicznie rozrastający się obszar centralny, gdzie oddano m.in. Warsaw UNIT (56 tys. mkw.), Skyliner (45 tys.) czy Generation Park Y (44 tys.).

Na warszawskim rynku stabilnie było, jeśli chodzi o czynsze, zauważalne jest jednak redukowanie zachęt, szczególnie w centrum miasta, gdzie podaż biur o powierzchni ponad 5 tys. topnieje i rynek klienta zmienia się w rynek właściciela.

Kwatera główna

Koniec stycznia przyniósł długo wyczekiwaną transakcję wynajmu kompleksu SkySawa, flagowej inwestycji budowanej nieopodal Ronda ONZ przez Polski Holding Nieruchomości. Spekulowano, że najemcami mogą być spółki lub podmioty Skarbu Państwa, bo i głównym akcjonariuszem PHN jest państwo.

„Za pięć dwunasta" – bo mniejsza część kompleksu jest już gotowa, a wieża zostanie oddana w III kwartale br. – ogłoszono, że całość, a więc 35 tys. mkw., wynajmie Bank PKO BP wraz z rodziną podmiotów: PKO Leasing, PKO TFI, PKO Ubezpieczenia, PKO PTE czy PKO Banku Hipotecznego.

– Nasza strategia zakłada m.in. optymalizację powierzchni i dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb zarówno pracowników, jak i klientów. Dążymy także do większego skupienia jednostek centrali i spółek grupy, które zlokalizowane są dzisiaj w różnych częściach Warszawy. Poszukiwania nowych przestrzeni dla banku trwają już od kilku lat. Pandemia, która wpłynęła na zmianę sposobu świadczenia pracy i wzrost znaczenia modelu hybrydowego, dodatkowo przyśpieszyła ten proces – podkreślił Wojciech Iwanicki, wiceprezes PKO BP.

Bank jest już najemcą jednego całego budynku w Warszawie – Chmielna 89.

Nieruchomości komercyjne
Silesia City Center w Katowicach w nowych rękach
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Nieruchomości komercyjne
Warimpex opuszcza Rosję
Nieruchomości komercyjne
Rośnie aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce
Nieruchomości komercyjne
LifeSpot kupuje mieszkania na wynajem od Cavare
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Nieruchomości komercyjne
Jest jeszcze dużo miejsca na nowe parki handlowe
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego