Więcej dla bezrobotnego, gdy jest niepełnosprawny

Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może się starać o 51,5 tysiąca złotych dofinansowania z PFRON na założenie firmy

Publikacja: 11.03.2011 03:30

Więcej dla bezrobotnego, gdy jest niepełnosprawny

Foto: www.sxc.hu

To znacznie więcej, niż może uzyskać zwykły bezrobotny z Funduszu Pracy (20 629,26 zł).

Ekstraśrodki

Już w najbliższym czasie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyśle do samorządów dodatkowe pieniądze, które m.in. zostaną przeznaczone na dofinansowania dla niepełnosprawnych.

W tym roku planujemy przekazać do samorządów 740 mln zł. To kilkadziesiąt milionów więcej niż w 2010 r. – mówi Tomasz Leleno z PFRON. – Najpierw jednak Ministerstwo Finansów musi się zgodzić na dokonanie zmian w planie finansowym PFRON, co powinno nastąpić jeszcze w marcu. Dodatkowe pieniądze mogą trafić do samorządów już w kwietniu.

W myśl art. 12a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych inwalida zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu może otrzymać ze środków Funduszu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej albo rolniczej. Przysługuje mu dofinansowanie do wysokości piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Jest ono bardzo duże, gdyż od 1 marca tego roku wynosi aż 51 573,15 zł.

Wysokość pomocy nie jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności.

Dwa lat działalności

Wniosek o wypłatę pieniędzy z PFRON składa się w urzędzie pracy na druku Wn-O, który został dołączony do rozporządzenia z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (DzU nr 194, poz. 1403). Zawiera on standardowe pytania o personalia wnioskodawcy i dość krótką listę, na której można wpisać wydatki, jakie mają zostać sfinansowane z dotacji.

Wiele urzędów pracy dodatkowo żąda od niepełnosprawnych bezrobotnych, by oprócz tego formularza złożyli także biznesplan. Powinien on zawierać szacunkowe koszty i zyski z nowej działalności. Powinien być naprawdę dobry, gdyż przyznanie pomocy oznacza obowiązek prowadzenia firmy przez co najmniej dwa lata. Jeżeli niepełnosprawny zbankrutuje wcześniej, grozi mu zwrot całej pomocy wraz z odsetkami.

Niepełnosprawny biznesmen może także wystąpić o dofinansowanie z PFRON składek ubezpieczeniowych, jakie co miesiąc musi odprowadzać do ZUS.

Od początku czerwca zmienią się jednak zasady przyznawania tej pomocy w zależności od stopnia niepełnosprawności biznesmena. Na pełną refundację składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe będą mogły liczyć tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności dostanie tylko 60 proc. tej kwoty, a biznesmen niepełnosprawny w lekkim stopniu dostanie zwrot tylko 30 proc. zapłaconych składek.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.rzemek@rp.pl

OPINIA

Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie

W tym roku pomoc państwa jest skierowana do niepełnosprawnych, co stawia pełnosprawnych bezrobotnych w trudniejszej sytuacji. Preferencje dotyczą nie tylko większej puli środków na podjęcie działalności gospodarczej, ale także pierwszeństwa w dostępie do szkoleń czy innych usług finansowanych przez urzędy pracy. To, ile osób będzie mogło skorzystać z pieniędzy przesłanych przez PFRON, będziemy mogli rozstrzygnąć dopiero wtedy, kiedy dostaniemy te środki. Standardowa procedura jest taka, że to samorządowcy zasiadający w radzie powiatu decydują o podziale tych pieniędzy na różne cele, w tym także na dofinansowanie zakładania firm. W różnych powiatach mogą więc zapadać odmienne decyzje.

Czytaj też:

 

Zobacz

»

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce