Aktualizacja: 26.07.2021 17:52 Publikacja: 26.07.2021 17:52
Foto: Adobe Stock
Obecnie osoby głuche, chcąc złożyć wniosek lub petycję o uzyskanie dostępu do konkretnej informacji, są przeważnie skazane na pomoc osoby trzeciej. Wiele z nich nie zna bowiem w wystarczającym stopniu języka polskiego. Konieczność zaangażowania w sprawę innej osoby może naruszać prywatność niepełnosprawnych obywateli oraz prowadzić do ich dyskryminacji. W konsekwencji mogą zostać poważnie naruszone prawa obywatelskie tej części społeczeństwa.
Z wnioskiem o zmianę tego stanu rzeczy wystąpiło Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych. Zdaniem organizacji problem mogłaby rozwiązać nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej poprzez wskazanie w niej, że osoby głuche mają możliwość składania wniosków o udostępnienie informacji publicznej w formie tradycyjnej lub elektronicznej, czyli w postaci nagranego przez nich filmu w polskim języku migowym. Autorzy petycji podkreślają, że takie regulacje obowiązują już w wielu krajach UE i w USA.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na podwyżkę wysokości miesięcznej dopłaty do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, finansowanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Pracodawcy nie mogą ujawnić lekarzom medycyny pracy, co niepokoi ich u podwładnych, zaś rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami to dla nich pole minowe.
Niepełnosprawny przedsiębiorca, który uzyska prawo do wakacji składkowych za grudzień 2024 r., nie otrzyma za ten miesiąc refundacji składek emerytalnej i rentowej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Posłowie partii Razem wniosą do Sejmu propozycje zmian prawnych, aby osoby z umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawnością wyłączyć z wzywania przed komisję kwalifikacyjną.
Pracownicy z niepełnosprawnością ze względu na stan zdrowia mogą liczyć na szereg przywilejów związanych z wykonywaniem pracy zawodowej. Przedsiębiorca, który chce zatrudnić takie osoby, ma jednak obowiązek zapewnienia im odpowiednich warunków.
Wciąż nie znamy konkretów projektu ustawy o asystencji osobistej, która ma zapewnić samodzielność osobom z niepełnosprawnościami. W Sejmie na razie trwają prace nad rozwiązaniami zaproponowanymi przez prezydenta.
Zatrudnianie asystentów osobistych w sposób, w jaki chce robić to rząd, może być trudne ze względów finansowych. My proponujemy ustawę, która realnie zmieni system – podkreśla Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnościami.
Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich w ub.r. wpłynęło 80 tys. skarg od obywateli - wynika z przedstawionego posłom sprawozdania. RPO alarmuje o trawiącym wymiar sprawiedliwości kryzysie i dyskryminacji m.in. osób z niepełnosprawnościami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas