Prof. Maciejewski został nagrodzony za całokształt dokonań i za najlepszą operację 2019 roku, czyli pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyjnych u dziecka. W konkurencji do nagrody prześcignął kilkuset kandydatów. Otrzymał grant, który umożliwia mu odwiedzenie najbardziej cenionych klinik rekonstrukcyjnych na świecie.
– To ogromny zaszczyt i przyjemność być wyróżnionym przez grono chirurgów rekonstrukcyjnych, mikronaczyniowych towarzystwa, którego zjazd właśnie się odbywa. Mam ten zaszczyt i przyjemność być pierwszym Polakiem wyróżnionym w ten sposób - powiedział laureat w rozmowie z TVN24.
W marcu ubiegłego roku prof. Adam Maciejewski wraz z zespołem lekarzy przeprowadził rozległą transplantację narządów od zmarłego dawcy u sześcioletniego Tymka, który w wieku 13 miesięcy połknął granulki do udrożniania rur. Precyzyjne zespolenia naczyniowe o średnicy zaledwie 1–2 mm pozwoliły na połączenie czterech tętnic, trzech żył i czterech nerwów. W leczeniu przeciwodrzutowym zastosowano komórki szpikowe tego samego dawcy. Dzięki operacji rekonstrukcyjnej narządów szyi z jednoczesnym przeszczepem szpiku Tymek po raz pierwszy od lat powiedział słowo "mama". Dziesięć miesięcy wcześniej u chłopca udało się odtworzyć przełyk z jelita grubego - pisze Onet.
Prof. Maciejewski kieruje Kliniką Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach, która specjalizuje się nie tylko w rekonstrukcjach i przeszczepach, ale także w leczeniu chorych na nowotwory endokrynne, gruczołu piersiowego, szyi i głowy, skóry oraz mięsaków tkanek miękkich i kości. W 2013 roku stanął na czele zespołu, który jako pierwszy w Polsce dokonał przeszczepu twarzy. Była to operacja ratująca życie pacjenta.
W roku 2015 roku zespół prof. Maciejewskiego przeprowadził pierwszy na świecie allogeniczny złożony przeszczep narządów szyi. W innych ośrodkach lekarze twierdzili, że na operację jest już za późno. W gliwickiej klinice pacjentowi, który zmagał się z rakiem krtani i ostrą białaczką, w ciągu 17 godzin przeszczepiono tchawicę, krtań, gardło, przełyk, tarczycę, struktury mięśniowe i skórę.