Raport: Ponad miliard osób zmuszonych do migracji do 2050 r.

Gwałtowny przyrost liczby mieszkańców Ziemi, brak dostępu do żywności i wody oraz klęski żywiołowe sprawią, że do 2050 roku do migracji może być zmuszonych ponad miliard osób - alarmuje think tank Institute for Economics and Peace.

Aktualizacja: 09.09.2020 07:21 Publikacja: 09.09.2020 07:11

Raport: Ponad miliard osób zmuszonych do migracji do 2050 r.

Foto: AFP

Instytut przygotował doroczny raport zatytułowany Rejestr Zagrożeń Ekologicznych, w którym opiera się o dane z ONZ i innych źródeł, by oszacować osiem zagrożeń ekologicznych i ocenić ich wpływ na państwa i regiony świata.

W raporcie czytamy, że do 2050 r. liczba mieszkańców Ziemi ma wzrosnąć do 10 mld, co zintensyfikuje rywalizację o zasoby i napędzi nowe konflikty. W efekcie 1,2 mld mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu może być zmuszonych do migracji.

Dla porównania - jak czytamy w raporcie - w 2019 r. czynniki ekologiczne zmusiły do migracji 30 mln osób.

- To będzie miało ogromny wpływ społeczny i polityczny, nie tylko na rozwijający się świat, ale także na świat rozwinięty. Masowe przesiedlenia doprowadzą do dużego napływu uchodźców do krajów rozwiniętych - mówi Steve Killelea, założyciel IEP.

Z raportu wynika, że takie kraje jak Indie czy Chiny są zagrożone przez deficyt wody. Z kolei Pakistan, Iran, Mozambik, Kenia i Madagaskar są zagrożone przez cały szereg czynników, z którymi rządy tych krajów - jak ocenia IEP - nie będą sobie w stanie poradzić.

Killelea twierdzi, że na świecie jest obecnie o 60 proc. mniej czystej wody pitnej niż 50 lat temu. Tymczasem w ciągu 30 lat popyt na żywność wzrośnie o 50 procent - głównie przez ekspansję klasy średniej w Azji.

Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie