Po raz pierwszy od czasu prowadzenia regularnych pomiarów, tj. od 1958 roku, w skali całego globu, w ziemskiej atmosferze poziom CO2 przekracza 400 ppm (cząsteczek na milion).
Pierwsze pomiary wskazywały stężenie dwutlenku węgla na poziomie zaledwie 315 ppm. W sumie, od czasów rewolucji przemysłowej w XIX stuleciu, zawartość dwutlenku węgla w atmosferze wzrosła o ponad 40 proc.
Światowa Organizacja Meteorologiczna WMO (World Meteorological Organization) poinformowała, że stężenie dwutlenku węgla prawdopodobnie na stałe przekroczyło 400 ppm, co oznacza nieodwracalne zmiany klimatyczne, między innymi upały, ulewne deszcze i rosnący poziom oceanów. Ziemski klimat wchodzi w nową erę.
Przekroczenie progu
Według ekspertów z WMO absolutnie graniczną wartością dla stężenia CO2 będzie 450 ppm. Jeśli taki poziom zostanie osiągnięty, dojdzie do wzrostu średniej temperatury o ponad 2 st. C. Eksperci ostrzegają, że po przekroczeniu takiego progu będzie już bardzo ciężko, o ile w ogóle będzie możliwe, odwrócić niekorzystny trend.
Opłakane skutki dotkną wszystkich, nie tylko tych, którzy zawinili takiej sytuacji. Światowa cywilizacja będzie musiała mierzyć się coraz częściej z drastycznymi efektami zmian klimatycznych, jakie tylko można sobie wyobrazić, o niespotykanym jeszcze dziś natężeniu.