Chińscy badacze: Wzrost temperatury morza przed rewolucją przemysłową

Badania raf koralowych w rejonie Wysp Paracelskich prowadzone przez chińskich naukowców wykazały, że temperatura wody w tym rejonie zaczęła podnosić się w 1825 roku, na początku rewolucji przemysłowej - podaje "South China Morning Post".

Aktualizacja: 08.02.2021 14:30 Publikacja: 08.02.2021 14:05

Chińscy badacze: Wzrost temperatury morza przed rewolucją przemysłową

Foto: Adobe Stock

arb

W tamtym okresie - jak podkreśla dziennik z Hongkongu - w Anglii kładziono dopiero pierwszą linię kolejową, a większość statków poruszała się korzystając z siły wiatru.

Według badaczy emisja CO2 w wyniku działań człowieka "nie może w pełni wyjaśnić tak wczesnego wzrostu temperatury (wód)". Wyniki badań chińskich uczonych ukazały się w piątek na łamach "Quaternary Sciences".

Zespół badaczy na czele z Tao Shichenem z Instytutu Oceanologii Morza Południowochińskiego zbadał cztery próbki pobrane z rafy koralowej znajdującej się u brzegów wysp Yongxing i Yongle.

Rafy koralowe - jak pisze "South China Morning Post" - dostarczają cennych informacji o zmianach temperatury wody, ponieważ im wyższa jest temperatura tym szybsze jest tempo ich wzrostu.

Za pomocą metody datowania uranem badacze ustalili, że korale zawierają informacje na temat warunków klimatycznych od 1520 roku.

Analiza tych informacji wykazała, że temperatura wody 500 lat temu była niższa niż dziś. Od 1825 roku zaczęło jednak dochodzić do gwałtownego wzrostu temperatury.

Zdaniem chińskich badaczy tak wczesny wzrost temperatury wody nie mógł być jeszcze spowodowany emisją CO2 przez człowieka, który dopiero zaczynał rewolucję przemysłową.

Chińscy badacze wskazują jako źródła tego wzrostu zmiany aktywności słonecznej w tym okresie oraz spadek aktywności wulkanicznej, który sprawił, że "liczba cząsteczek blokujących światło w atmosferze zmniejszyła się".

Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku