Pi razy drzwi, czyli nowy rekord świata

Szwajcarscy naukowcy opracowali najdokładniejsze na świecie przybliżenie liczby Pi. Tylko nie wiadomo po co...

Aktualizacja: 22.08.2021 18:15 Publikacja: 22.08.2021 18:11

Pi razy drzwi, czyli nowy rekord świata

Foto: shutterstock

Liczba Pi jest liczbą niewymierną, co oznacza, że nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych. Jest nieco irracjonalna ponieważ ma nieskończoną liczbę miejsc po przecinku, ale jest także niezastąpiona w matematyce i fizyce. Bez niej nie moglibyśmy obliczyć pola koła, jego obwodu czy objętości kuli.

Odkryli ją Babilończycy. Uważali oni, że obwód koła niewiele różni się od sześciokąta w nie wpisanego i dlatego przyjęli, że Pi to, mniej więcej, 3. Podobne zdanie o jej wartości mieli autorzy Starego Testamentu. Archimedes był pierwszym znanym matematykiem, który badał liczbę Pi. Prawdopodobnie to jemu zawdzięczamy zwiększenie jej dokładności do dwóch pierwszych miejsc po przecinku, czyli 3,14. W III wieku naszej ery chiński matematyk Liu Hui poprawił obliczenia Archimedesa i zwiększył dokładność o kolejne trzy miejsca. Według jego rachunków przybliżona wartość Pi wynosiła 3,14159. Ludolph van Ceulen około 1596 r. obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku, a matematyk amator William Shanks w 1873 r. z dokładnością do 707 miejsc po przecinku. Umarł z przekonaniem, że ma rekord i dopiero po jego śmierci okazało się, że „rąbnął” się na 528 miejscu. Rachunki zajęły mu 15 lat.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu