Szczepionka na raka piersi

Preparat blokujący rozwój nowotworu został z powodzeniem przetestowany na zwierzętach. Teraz naukowcy chcą prób z udziałem ludzi

Publikacja: 31.05.2010 18:51

Szczepionka na raka piersi

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

— Jeżeli to będzie działało u ludzi tak, jak działa na myszach, to będzie wielka sprawa. Możemy wyeliminować raka piersi — cieszy się Vincent Tuohy z Cleveland Clinic. — Wierzymy, że pewnego dnia szczepionka na raka będzie zapobiegać tej chorobie u dorosłych kobiet. Tak jak inne szczepionki zapobiegają chorobom dzieci.

Amerykanie przyznają jednak, że zanim preparat trafi do użytku konieczne są jeszcze lata badań. O sukcesie badaczy informuje internetowe wydanie „Nature Medicine”.

Szczepionka działa dzięki rozpoznawania białka obecnego w komórkach większości typów raka piersi (alfa-laktalbuminy). Przetestowano ją na zwierzętach — myszach specjalnie zmodyfikowanych genetycznie w taki sposób, aby zapadały na nowotwory. Żadna z zaszczepionych myszy nie zachorowała. U wszystkich niezaszczepionych odkryto złośliwe guzy.

„Szczepionka oparta na alfa-laktalbuminie może się okazać bezpiecznym i skutecznym sposobem ochrony przed rakiem piersi u kobiet po urodzeniu dziecka, przed okresem menopauzy. Wtedy, gdy ryzyko rozwoju choroby jest najwyższe” — piszą naukowcy na łamach „Nature Medicine”.

— To badanie może mieć bardzo istotne znaczenie dla strategii walki z rakiem piersi w przyszłości — mówi sieci BBC Caitlin Palframan z Breakthrough Breast Cancer. — Ale to jeszcze bardzo wczesna faza testów, potrzebne będą wyniki badań klinicznych na dużą skalę.

Jak podkreśla onkolog prof. Robert Hawkins z Cancer Research UK, testowanie takiego preparatu może potrwać nawet kilka lat.

[i]—„Nature Medicine”, bbc[/i]

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali