Prehistoryczne rysunki naskalne odkryte na Saharze

Tajemnicze prehistoryczne rysunki naskalne odkryli na Saharze niemieccy naukowcy

Publikacja: 18.05.2011 18:24

Prehistoryczne rysunki naskalne odkryte na Saharze

Foto: ROL

Przedstawiają sceny, których znaczenia badacze jeszcze nie rozszyfrowali.

Pochodzą one z różnych okresów, najstarsze z epoki kamienia.

Znaleziska dokonali archeolodzy z Westfälische Wilhelms-Universität w Münster, zespołem kierował dr Tim Karberg. Tajemnicze miejsce znajduje się w północnym Sudanie, w rejonie Bajuda, w dolinie Wadi Abu Dom, w której rzeka płynie tylko po obfitych opadach. Niemiecki zespół zlokalizował 15 skupisk z rytami naskalnymi w odległości 29 km od koryta Nilu. Znajdują się one na skałach przy ujściach małych strumyków – tzw. khors – do Wadi Abu Dom. Niektóre są pojedynczymi rysunkami, inne składają się z wielu, nawet 30, obrazów.

Najstarszy i najbardziej tajemniczy obraz powstał 5000 lat temu. Składa się z motywów geometrycznych. Wśród nich jest spirala, znak występujący na innych stanowiskach prehistorycznych z tego okresu na Saharze i w Europie. Naukowcy nie wiedzą, jak go interpretować. Niektórzy upatrują w motywie spirali związków z astronomią, astrologią, kosmogonią. Inni dopatrują się związków z matematyką; regularność spirali może być jedną z pierwszych idei matematycznych stworzonych przez ludzkość. Spirale powstawały na Saharze w czasach, gdy nie była ona pustynią, lecz krainą z jeziorami, rzekami i łąkami, na których pasły się stada zwierząt, a mieszkańcy trudnili się głównie hodowlą.

Inna seria rysunków geometrycznych zawiera motywy nieprzypominające spirali, odkrywcom kojarzy się z sieciami rybackimi. Problem w tym, że nie ma dowodów na to, że w tym okresie na tym terenie ludzie trudnili się rybołówstwem.

Niektóre rysunki powstały 1500 lat temu, gdy szerzyło się już chrześcijaństwo. Widać na nich krzyż, kościół i postać jeźdźca na rogatym zwierzęciu. Badacze przypuszczają, że to postać św. Jerzego. Jego wizerunki widnieją na wczesnochrześcijańskich nubijskich obrazach. W tym kraju archeolodzy znaleźli także wczesne teksty o nim, co świadczy o jego popularności w dawnej Nubii.

Przedstawiają sceny, których znaczenia badacze jeszcze nie rozszyfrowali.

Pochodzą one z różnych okresów, najstarsze z epoki kamienia.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie
Nauka
Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?
Materiał Partnera
Roman jest przełomowy. W kosmiczną misję zaangażowani są Polacy. Co i jak będą badać?
Nauka
Rewolucyjne odkrycie biologów. Bonobo porozumiewają się w sposób podobny do ludzi?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Wilki straszne zostały wskrzeszone? Niezwykły eksperyment z wymarłym gatunkiem