Pracujesz więcej niż 55 godzin tygodniowo? Ryzykujesz życiem

W latach 2000-2016 liczba zgonów z powodu chorób serca spowodowanych wielogodzinną pracą wzrosła o 42 proc., a z powodu udaru - o 19 proc. Takie są wyniki badań WHO i Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), opublikowane dziś w czasopiśmie naukowym "Environment International".

Publikacja: 17.05.2021 15:31

Pracujesz więcej niż 55 godzin tygodniowo? Ryzykujesz życiem

Foto: Stock Adobe

amk

Na podstawie analizy wpływu wielogodzinnej pracy na ryzyko utraty zdrowia i życia, WHO i ILO oszacowały, że w konsekwencji co najmniej 55-godzinnego tygodnia pracy w 2016 r. 398 000 osób zmarło z powodu udaru, a 347 000 z powodu chorób serca .

W latach 2000-2016 liczba zgonów z powodu chorób serca spowodowanych wielogodzinną pracą wzrosła o 42 proc., a z powodu udaru -  o 19 proc.

To obciążenie szczególnie istotne w przypadku mężczyzn (ich dotyczy 72 proc. zgonów), osób mieszkających w regionach zachodniego Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej oraz pracowników w średnim lub starszym wieku. Większość odnotowanych zgonów dotyczyła osób zmarłych w wieku 60-79 lat, które w wieku od 45 do 74 lat pracowały tygodniowo 55 godzin lub więcej.

W badaniu stwierdzono, że tydzień pracy 55-godzinny lub dłuższy wiąże się z o 35 proc. wyższym ryzykiem udaru i o 17 proc. wyższym ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca, w porównaniu z 35-40 godzinami przepracowanymi tygodniowo.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu