Klonowanie sposobem na cukrzycę

Ludzkie komórki produkujące insulinę wytworzyli naukowcy metodą stosowaną przy klonowaniu owieczki Dolly.

Aktualizacja: 30.04.2014 09:31 Publikacja: 30.04.2014 09:30

Zawierające materiał genetyczny pacjenta komórki macierzyste mogą posłużyć do regeneracji uszkodzony

Zawierające materiał genetyczny pacjenta komórki macierzyste mogą posłużyć do regeneracji uszkodzonych narządów

Foto: AFP

Jesteśmy krok bliżej do spełnienia marzenia genetyków i lekarzy – wytwarzania komórek i tkanek „na wymianę". Naukowcom z New York Stem Cell Foundation udało się wytworzyć zarodkowe komórki macierzyste z komórek dorosłej osoby bez manipulowania genami.

Zespół Dietera Egli zastosował metodę wykorzystaną do klonowania owcy Dolly – tzw. transfer jądra komórkowego (SCNT). Najpierw naukowcy opróżnili ludzką komórkę jajową, a następnie umieścili w niej jądro z komórki skóry dorosłej osoby. Dzięki specjalnemu traktowaniu czynnikami chemicznymi i elektrycznymi komórka zaczęła się zachowywać jak zapłodniona.

Badacze sprawili, że komórka zaczęła się dzielić, i uzyskali sklonowany ludzki zarodek – grupę ok. 150 komórek macierzystych mogących się zamienić w dowolny inny rodzaj komórek w ludzkich ciele.

Co to nam może dać? W teorii – leczenie cukrzycy,  serca czy rdzenia kręgowego. Jak to mogłoby wyglądać, pokazuje przypadek dawczyni materiału genetycznego. Jest nią 32-letnia kobieta z cukrzycą. Jej komórki produkujące insulinę zostały zniszczone. Naukowcy wyhodowali je zatem z komórek macierzystych.

Zespół Dietera Egli jest kolejnym, po genetykach z Oregon Health & Science University oraz Koreańczykach z seulskiego Uniwersytetu CHA, pracującym nad podobną techniką. Opisywany w internetowym wydaniu „Nature" eksperyment jest jednak najdalej idący. I budzący największy protest organizacji pro life. Pobieranie komórek macierzystych oznacza bowiem niszczenie zarodka.

– Klonują ludzkie embriony i zabijają je dla komórek macierzystych – mówi biolog David Prentice z Family Research Council. – To oburzające.

Inna metoda mogąca dać podobne rezultaty to „cofanie w czasie" dorosłych komórek do fazy komórek macierzystych. Jest to jednak ryzykowne, wymaga bowiem manipulacji genami.

Piotr Kościelniak

Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie