Rosja napadła na Ukrainę, ale może wystartować na Eurowizji

Mimo rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, Rosja będzie mogła wziąć udział w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji.

Publikacja: 24.02.2022 19:18

Rosja napadła na Ukrainę, ale może wystartować na Eurowizji

Foto: rarrarorro - stock.adobe.com

zew

Organizatorzy oświadczyli, że Eurowizja to "niepolityczne wydarzenie kulturalne" i że "obecnie planują", by w tegorocznym konkursie wzięli udział przedstawiciele zarówno Rosji, jak i Ukrainy. "Oczywiście nadal będziemy uważnie monitorować sytuację" - dodali.

Publiczny nadawca ukraiński (Narodowa Publiczna Teleradiokompania Ukrainy) wzywał do zawieszenia udziału Rosji w Eurowizji. Ocenił, że rosyjska telewizja publiczna to "tuba Kremla i kluczowe narzędzie propagandy politycznej", która brała udział "w systematycznym szerzeniu dezinformacji" przeciwko Ukrainie.

BBC podało, że delegacja rosyjska jak dotąd nie ustosunkowała się do tych uwag.

Czytaj więcej

Ukraiński polityk ostrzega przed desantem wojsk rosyjskich w centrum Kijowa

W tym roku Eurowizja jest organizowana przez Włochy, konkurs odbędzie się w maju w Turynie. Reprezentant Rosji nie został jeszcze wybrany. Ukrainę ma reprezentować zespół hip-hopowy Kalush Orchestra z piosenką "Stefania". W preselekcji zwyciężyła Alina Pash, która w ubiegłym tygodniu wycofała się z udziału - kontrowersje wzbudził jej wyjazd na okupowany przez Rosję Krym w 2015 r.

Konkurs Piosenki Eurowizji jest organizowany od 1956 r., występują w nim przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

Czytaj więcej

Tuż przed inwazją na Ukrainę patriarcha Moskwy mówił rosyjskim żołnierzom, że wybrali słuszną drogę

Rano Rosja dokonała ataku na Ukrainę. Jak mówił m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na terytorium Ukrainy z północy, wschodu i południa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził na terenie całego kraju stan wojenny. Są doniesienia o ofiarach i zniszczeniach. Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie uznał niepodległość Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, separatystycznych samozwańczych republik, które powstały na terytorium ukraińskiego Donbasu po tym, jak w 2014 roku wybuchł tam konflikt między prorosyjskimi separatystami a stroną ukraińską. Putin nakazał też, by wojska rosyjskie wkroczyły do samozwańczych republik w celu "zapewnienia w nich pokoju". W środę przywódcy DRL i ŁRL oficjalnie zwrócili się do Putina z prośbą o "pomoc w odparciu agresji Sił Zbrojnych Ukrainy".

Czytaj więcej

Prezydent Czech: Myliłem się. Putin to szaleniec, trzeba go odizolować

Po decyzji Putina USA, UE, Wielka Brytania, Kanada, Japonia i Australia ogłosiły sankcje na Rosję. Z powodu działań Federacji Rosyjskiej Niemcy wstrzymały certyfikację Nord Stream 2, a amerykański prezydent Joe Biden ogłosił sankcje wobec operatora gazociągu - spółki Nord Stream 2 AG - oraz członków jego zarządu.

Muzyka popularna
Jacob Collier, uczeń Quincy Jonesa, wystąpi w Łodzi
Muzyka popularna
Nie żyje Quincy Jones – gigant XX wieku
Muzyka popularna
Nie żyje Quincy Jones, producent „Thrillera” i „We Are The World”
Muzyka popularna
The Cure: mistrz muzyki cmentarnej ma kłopot z tekstami
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
muzyka
Kto zasługuje na nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje