Teoretycznie nie było przeciwwskazań, by odbył się zgodnie z wieloletnią tradycją, po pięcioletniej przerwie, w październiku 2021 roku. Pandemiczne zakazy już wtedy zelżały. Organizatorzy odstąpili jednak swój termin przełożonemu o rok Konkursowi Chopinowskiemu, pragnąc uniknąć nałożenia na siebie dwóch najbardziej znanych w świecie imprez muzycznych w Polsce.
Czytaj więcej
Adam Bałdych i Agata Szymczewska to artyści z dwóch różnych światów. Połączyła ich muzyka Wieniawskiego w wersji, jakiej dotąd nie było.
O randze Konkursu im. Wieniawskiego świadczy choćby fakt, że o prawo startu w nim ubiegało się 200 kandydatów z 30 krajów. Selekcja jest jednak bardzo ostra i ostatecznie do rywalizacji, która rozpocznie się 7 października, zostało dopuszczonych 41 uczestników z 12 krajów (jest w tym gronie siódemka Polaków). Łączna pula nagród regulaminowych wynosi 115 tys, euro. Najmłodszy z kandydatów do zdobycia jednej z nich ma 16 lat, najstarszy – 29.
Tyle wynosi łączna pula nagród regulaminowych dla uczestników Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego
W konkursowej stawce dominują skrzypaczki, jest ich aż 27. Od początku jednak ten konkurs był życzliwy dla kobiet, odnosiły sukcesy częściej od mężczyzn. Już w pierwszej edycji, w 1935 roku, gdy tego typu rywalizacje były niemal całkowicie zdominowane przez mężczyzn, na pierwszym Konkursie im. Wieniawskiego triumfowała Francuzka Ginette Neveu.