Postawić go jako groźnego memento, ale zarazem stale stojącego przed nami wyzwania" – napisał we wstępie do książki „Quo vadis Polonia?" śp. rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Ukazująca się właśnie publikacja to ostatnia praca, której był redaktorem naukowym przed śmiercią w katastrofie smoleńskiej.

Kochanowski zwraca uwagę, że niemożliwe jest spojrzenie w przyszłość bez podsumowania dokonań i porażek 20 lat III RP. Dlatego książka składa się z blisko 50 tekstów wybitnych ekspertów z różnych dziedzin, którzy próbują podsumować ostatnie lata i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Znajdziemy tu artykuły poświęcone polskiej polityce, wymiarowi sprawiedliwości, nauce i edukacji, polityce gospodarczej, kulturze i roli historii, a także zagadnienia dotyczące polityki zagranicznej i obronnej. Wśród autorów znaleźli się m.in. Witold Kieżun, Paweł Śpiewak, Zdzisław Krasnodębski, Stanisław Gomułka, Michał Boni, Antoni Dudek, śp. Tomasz Merta, Adam Rotfeld oraz sam Kochanowski.

„Z omawianej wielości zagadnień i perspektyw wyłania się aktualny obraz Rzeczypospolitej i odpowiedź na pytania: na ile suwerenna, praworządna, nowoczesna Polska pozostaje wciąż niezrealizowanym projektem? Jak wykorzystaliśmy czas, który dała nam historia – historia, która bynajmniej się nie skończyła i czas, który nigdy nie trwa wiecznie?" – podsumowuje Kochanowski.

W poniedziałek, 18 kwietnia w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha 12 A w Warszawie przy okazji promocji książki „Quo vadis Polonia?" odbędzie się debata „Dokąd zmierzamy?" z udziałem m.in. dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, prof. Antoniego Dudka oraz Rafała Ziemkiewicza. Osoby, które chcą wziąć udział w spotkaniu, wcześniej powinny się zarejestrować na stronie www.iusetlex.pl