Liryka poety intrygującego mnie od lat oparta jest na antynomii pewności i niepewności, wiedzy i niewiedzy, oczywistości i nieoczywistości, tego, co możliwe i tego, co niemożliwe. Jak czytamy w wierszu poświęconym pamięci Krzysztofa Michalskiego, profesora filozofii: „tylko to, co niemożliwe, może być wspaniałe". Tego zaś, co wspaniałe w naszym życiu, w otaczającej nas rzeczywistości, wreszcie w sztuce, poeta szuka nieustannie w każdej chwili.
Niech nikogo nie zwiedzie autoironiczna konstatacja „Jestem tylko nieuważnym turystą" z wiersza „Walizka". Wbrew temu wyznaniu Zagajewski jest uważny i czuły na piękno świata, ale także na jego brzydotę, zarówno na dobro, jak i na zło. Interesują go inni, których ścieżka przecięła się z jego ścieżką, już to w czasie, już to w przestrzeni. W przejmującym utworze „Ruth", którego bohaterką jest ocalała z Holokaustu Żydówka Ruth Buczyńska, po wojnie prawniczka i adwokatka, mówi wprost: „innych jest wielu i potrzebują obrony".
Poeci niezbyt lubią, gdy przypomina się ich młodość literacką, zwłaszcza gdy debiutowali nie indywidualnie, lecz grupowo – to raz, a dwa – gdy ich debiut był nie tylko artystyczną, ale również polityczną manifestacją. Mimo to nie umiem się oprzeć pokusie ścisłości i ku pożytkowi młodszego czytelnika referuję. Zagajewski wstąpił na literacką arenę jako współzałożyciel grupy poetyckiej Teraz w Krakowie.
Wraz z innym członkiem tej grupy Julianem Kornhauserem napisał książkę eseistyczną „Świat nie przedstawiony", błyskawicznie uznaną za programową dla formacji Nowej Fali oraz pokolenia '68. Do najważniejszych poetów tej generacji należą m.in. Stanisław Barańczak, Jacek Bierezin, Leszek Szaruga, Krzysztof Karasek oraz Ryszard Krynicki.
„Asymetria" ukazuje się jako tom 82. Biblioteki Poetyckiej Wydawnictwa a5 pod redakcją Ryszarda Krynickiego. Wcześniej nakładem tej najlepszej krajowej oficyny specjalizującej się w wydawaniu i promowaniu poezji współczesnej opublikował Zagajewski tomy poezji: „Ziemia ognista", „Pragnienie" i „Anteny", oraz książki eseistyczne „W cudzym pięknie", „Obrona żarliwości" i „Lekka przesada".