Kiedy ozdrowieńcy mogą szczepić się na COVID-19?

Osoba, która zakaziła się COVID-19, nie może od razu po przebyciu choroby poddać się szczepieniu na koronawirusa. Od uzyskania statusu ozdrowieńca po wykonaniu testu na obecność SARS-CoV-2 musi upłynąć określony czas.

Publikacja: 21.04.2021 13:56

Kiedy ozdrowieńcy mogą szczepić się na COVID-19?

Foto: AFP

mk

Na stronie gov.pl widnieje informacja z 6 marca 2021, że szczepienie ozdrowieńców zaleca się przeprowadzić po 6 miesiącach od zachorowania: "Szczepienia osób, z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać, zachowując odstęp ok. 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni). Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19".

Tymczasem w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 marca 2021 jest informacja, że szczepienie po zakażeniu powinno nastąpić nie wcześniej niż po trzech miesiącach od dnia uzyskania negatywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2: "Zgodnie z § 27 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 512 z późn. zm.), osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2."

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski
Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem