Aktualizacja: 15.09.2020 17:46 Publikacja: 15.09.2020 21:00
Foto: Fotorzepa/ Tomasz Jodłowski
Od ponad 60 lat wrzesień jest miejscem spotkań w Warszawie kompozytorów, krytyków i muzyków ze świata. Przez wszystkie te lata festiwal udowodnił swą pozycję jako ważnego miejsca konfrontacji najnowszych artystycznych prądów. Nie inaczej będzie i w tym roku, choć pandemia zmusiła organizatorów festiwalu do istotnych zmian w ustalonym wcześniej programie.
Warszawska Jesień odbędzie się jednak w planowanym terminie, od 18 września do 26 września. Szykuje ponad 50 wydarzeń: koncertów, performance’ów, propozycji teatru dźwięku, improwizacji, a także tradycyjnie – propozycji dla najmłodszych odbiorców.
Wielu kojarzy nazwisko Janusza A. Zajdla, słyszało o nagrodzie jego imienia, ale już mniej osób jego książki czytało. A szkoda, bo naprawdę warto, o czym w najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” przekonuje Marek Oramus – pisarz, publicysta i znawca fantastyki socjologicznej.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W działki przy PGE Narodowym, gdzie miała stanąć arena widowiskowa, minister kultury Piotr Gliński wyposażył Muzeum Nauki i Techniki – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, komentując zmiany w stołecznych teatrach, dyrekcję Moniki Strzępki, MSN i plac Centralny.
Ministra kultury Hanna Wróblewska powołała 28 stycznia dr hab. Agnieszkę Lajus na stanowisko dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 lutego.
W niemieckim Chemnitz ceremonia otwarcia ESK odbyła się w ostatni weekend, a wspólna inauguracja dwóch transgranicznych miast w Słowenii i Włoszech odbędzie się 8 lutego.
Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.
Już niebawem na aukcję trafi niezwykły eksponat – powstałe w 1714 roku skrzypce Stradivariusa. Mogą stać się one najdroższym instrumentem muzycznym sprzedanym kiedykolwiek na aukcji.
Lady Gaga ogłosiła szczegóły dotyczące swojego nowego krążka. „Mayhem” będzie siódmym studyjnym albumem w dyskografii artystki.
– Nie wybieram coverów, tylko dobrą muzykę – mówi skrzypek David Garrett, który zagra w Tauron Arena Kraków i łódzkiej Atlas Arenie 11 i 12 maja.
Polscy artyści nie ograniczają się już do klubów i większych sal – koncertują w halach i na stadionach. Tak będzie również w 2025 r.
Po ciężkiej chorobie odszedł Wojciech Trzciński. Jego piosenki śpiewali Zbigniew Wodecki, Halina Frąckowiak, Anna Jantar czy Urszula Sipińska. Zdjęty przez cenzurę musical „Kolęda nocka” zyskał miano polskiego „Hair”.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
Faktycznie warto się cieszyć z obecnego tempa wzrostu PKB. Za 10–20 lat będziemy mogli o nim tylko pomarzyć.
Słynny projekt Trent’a Reznor’a – Nine Inch Nails - w ramach trasy koncertowej Peel It Back Tour 2025 dołączył do line-upu Open'er Festivalu 2025.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas