Aktualizacja: 13.10.2020 15:29 Publikacja: 13.10.2020 15:23
Foto: fot. NCK mat.pras./ Michał Dziurkowski
Inspiracją dla Narodowego Centrum Kultury - inicjatora przedsięwzięcia, artystów oraz wykonawcy projektu – firmy Good Looking Studio była historia ruchu solidarnościowego, który rozpoczął się w Polsce 40 lat temu, oraz jego wpływu na przemiany kulturowe i społeczno-polityczne w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Pomysł wykonania murali powstał z potrzeby upamiętnienia przełomowych wydarzeń z sierpnia 1980 r., które zapoczątkowały nieodwracalny proces zmian ustrojowych w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej podporządkownych Związkowi Radzieckiemu, doprowadzając w 1989 roku do obalenia komunistycznych władz i rozpadu bloku sowieckiego.
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
12 lutego ma się rozpocząć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej kontrola Najwyższej Izby Kontroli, dotycząca przygotowania i realizacji inwestycji. Ponieważ za inwestycję jest odpowiedzialne miasto Warszawa, kontrolerzy wejdą też do ratusza.
W Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Sztuki Średniowiecznej, mamy okazję zobaczyć wyjątkowy zabytek piśmiennictwa. Jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga z Pelplina.
Krystian Zimerman opublikował w mediach społecznościowych informację o wygranym procesie przed sądem w Warszawie w sprawie o nierozliczenie jego trasy koncertowej po Polsce przed kilkunastu laty.
Polacy są trzecią nacją wśród gości, którzy przyjeżdżają do Czech i zostają tam co najmniej na jedną noc. - Ostatni wzrost wizyt po obu stronach granicy cieszy, ale moglibyśmy odwiedzać się częściej - wskazuje dyrektor CzechTourism w Polsce Tomáš Zukal.
Czeska stolica wprowadza ograniczenie dotyczące popularnej kategorii imprez nocnych. Rozwiązanie przyjęto w odpowiedzi na apel mieszkańców skarżących się na hałas i brak poczucia bezpieczeństwa. Kogo obejmie zakaz?
Uczestnicy forum GlobSec2024 zwrócili uwagę na kluczowe wyzwanie dla Unii Europejskiej: zniwelowanie różnic w zakresie odporności zdrowotnej między jej państwami członkowskimi, w szczególności między Europą Środkowo-Wschodnią a resztą kontynentu. Podkreślono, że bezpieczeństwo i dobrobyt gospodarczy UE mogą być zagrożone, jeśli kwestia ta pozostanie nierozwiązana.
Niecałe 20 milionów turystów odwiedziło w zeszłym roku Czechy. Najpopularniejszą atrakcję, Zamek Praski, który odwiedziło 2,2 miliona gości.
Według serwisu VisaGuide.World najlepszą do zwiedzania europejską stolicą jest w tym roku Lizbona. Za nią uplasowały się Amsterdam i Praga, a tuż za podium, na czwartym miejscu, znalazła się Warszawa.
Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiali w Pradze o bezpieczeństwie, wsparciu dla Ukrainy, współpracy parlamentów – ale nie tylko.
Gdyby wszystkie państwa UE zaangażowały się w pomoc Ukrainie tak jak to robi Polska czy Czechy, to być może nie byłoby w ogóle potrzeby dyskutowania o innych formach wsparcia Ukrainy - tak Donald Tusk odpowiedział w Pradze na pytanie o słowa Emmanuela Macrona, który nie wykluczył wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę.
To będzie najbardziej oczekiwany nowy budynek w Pradze i jeden z najbardziej niezwykłych obiektów tego typu w Europie. Zaprezentowano ostateczny projekt Filharmonii Wełtawskiej. Jego autorami są architekci z duńskiej pracowni BIG kierowanej przez jednego z najbardziej wpływowych projektantów na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas