Protest rolników i pomoc dla Ukrainy. O czym w Pradze rozmawiał Szymon Hołownia?

Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiali w Pradze o bezpieczeństwie, wsparciu dla Ukrainy, współpracy parlamentów – ale nie tylko.

Publikacja: 01.03.2024 03:00

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas oświaczenia

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas oświaczenia dla prasy w trakcie spotkania przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy w Pałacu Liechtensteinów w Pradze

Foto: PAP/Piotr Nowak

Po spotkaniu w Pradze szefów rządów w ramach Grupy Wyszehradzkiej nadszedł czas na spotkanie liderów parlamentów. W środę i czwartek uczestniczyli w nich Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska. Niemal równolegle z czwartkową konferencją prasową podsumowującą rozmowy – w których uczestniczył też przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłan Stefańczuk – rozpoczęło się spotkanie w Warszawie premiera Donalda Tuska z protestującymi rolnikami.

Tematu rolnictwa nie zabrakło również w praskim Pałacu Liechtensteinów, gdzie toczyły się obrady, a następnie odbyła się konferencja prasowa. – Nie jest winą polskich rolników ani ukraińskich rolników. Powinna za to wziąć się wreszcie Komisja Europejska i doprowadzić do tego, że nadwyżka zbóż z rynku zostanie zdjęta. Rozmawialiśmy tu, w gronie Grupy Wyszehradzkiej o tym, czy nie zainicjować interwencyjnego skupu zbóż – mówił w odpowiedzi na jedno z pytań Hołownia. Pomysł skupu zbóż na poziomie europejskim sygnalizują też przedstawiciele rządu i politycy w Sejmie, z którymi w ostatnich dniach rozmawialiśmy. Pisaliśmy o tym już w „Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Donald Tusk nie wyklucza embarga na rosyjską żywność. "Słowa Putina traktować śmiertelnie poważnie"

Co dalej ze wsparciem dla Ukrainy? Szymon Hołownia: Stanowisko bez zmian

Kontekst rozmów w Pradze – zarówno na poziomie szefów rządów, jak i szefów parlamentów – był oczywiście dużo szerszy niż tylko sprawy rolnictwa. W ostatnich miesiącach narasta pytanie o dalszy sens istnienia całego formatu. Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami przed wylotem do Pragi w środę sam przyznał, że format jest obecnie „na zakręcie”.

Jednym z ważniejszych tematów rozmów – a jednocześnie polem podziału między członkami grupy – była kwestia bezpieczeństwa i dalszego wsparcia dla Ukrainy. Hołownia przyznał po rozmowach w Pradze, że jeśli chodzi o grupę, to nie ma różnic co do diagnozy sytuacji, ale jest cały czas dyskusja co do recept. Marszałek Sejmu zapewniał też, że stanowisko Polski w sprawie Ukrainy i dalszego wsparcia dla niej jest bez zmian. – Albo dzisiaj będziemy płacili pieniędzmi za to, żeby pomóc Ukrainie, albo za jakiś czas możemy zacząć płacić w tej wojnie cenę krwią naszych dzieci – podkreślał w Pradze lider Polski 2050. I dodał, że albo Putin zostanie pokonany na terytorium Ukrainy, albo będzie musiał zostać pokonany na „naszym terytorium”. I nie ma w kuluarach żadnych wątpliwości, że zarówno tematyka bezpieczeństwa, jak i kwestie związane z rolnictwem będą dominować w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Grupa Wyszehradzka. Wkrótce przewodnictwo Polski

Liderzy parlamentów Grupy Wyszehradzkiej zapewniali w Pradze, że format będzie kontynuowany, wspominany został też pomysł duże częstszych rozmów liderów parlamentarnych poprzez platformy internetowe. Hołownia mówił też o „wyszehradzkim Erasmusie", programie wymiany studenckiej i wymiany pracowników naukowych w regionie.

Czytaj więcej

Sondaż prezydencki: Szymon Hołownia liderem wśród kandydatów drugiego wyboru

Temat dalszego funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej może powrócić na gruncie krajowym w drugiej połowie roku. Od lipca Polska będzie bowiem sprawowała przewodnictwo w grupie.

W najbliższych dniach liderzy wszystkich sił – zarówno koalicji rządzącej, jak i opozycji – będą próbowali też wrócić do kampanii samorządowej, po tygodniu zdominowanym przez protesty rolnicze. Do wyborów 7 kwietnia coraz mniej czasu, tak jak i do terminu rejestracji kandydatów. Zarówno PiS, jak i koalicja rządząca planuje wydarzenia polityczne na kolejny weekend, np. PiS konwencję samorządową w Warszawie, która ma nadać kampanii wyborczej partii Kaczyńskiego nowy impet.

Po spotkaniu w Pradze szefów rządów w ramach Grupy Wyszehradzkiej nadszedł czas na spotkanie liderów parlamentów. W środę i czwartek uczestniczyli w nich Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska. Niemal równolegle z czwartkową konferencją prasową podsumowującą rozmowy – w których uczestniczył też przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłan Stefańczuk – rozpoczęło się spotkanie w Warszawie premiera Donalda Tuska z protestującymi rolnikami.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Trzecia Droga rozpoczyna kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. "Potrzebujemy pokoju"
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wylosowano numery list
Polityka
Nietypowa rekonstrukcja rządu. "Dwa nazwiska zaskoczeniem"
Polityka
Tomasz Siemoniak po Kolegium ds. Służb: Trwają przeszukania i przesłuchania
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Sondaż przed wyborami do PE: KO o włos przed PiS