Wysłanie wojska na Ukrainę? Jednoznaczna deklaracja Donalda Tuska

Gdyby wszystkie państwa UE zaangażowały się w pomoc Ukrainie tak jak to robi Polska czy Czechy, to być może nie byłoby w ogóle potrzeby dyskutowania o innych formach wsparcia Ukrainy - tak Donald Tusk odpowiedział w Pradze na pytanie o słowa Emmanuela Macrona, który nie wykluczył wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę.

Publikacja: 27.02.2024 11:01

Donald Tusk i Petr Fiala

Donald Tusk i Petr Fiala

Foto: PAP/Radek Pietruszka

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 734

- Ukraina walczy za wolność całej Europy. Dziękuję za gotowość dołączenia Polski do dostarczenia do czeskiej inicjatywy dostarczenia amunicji artyleryjskiej na Ukrainę - mówił w czasie konferencji prasowej czeski premier. Czechy zaproponowały, by 800 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy pozyskać na rynkach krajów trzecich. W czasie spotkania przywódców 20 państw europejskich w Paryżu gotowość przystąpienia do tej inicjatywy zgłosiło 15 państw.

Donald Tusk: Polska gotowa uczestniczyć w czeskiej inicjatywie ws. dostaw amunicji Ukrainie

- Wiedziałem, że jadę do przyjaciela i do zaprzyjaźnionego państwa, ale nie sądziłem, że w polityce może być dwóch partnerów zgodnych właściwie we wszystkich aspektach, które podjęliśmy w dyskusji. To może być ważne także dla Ukrainy, UE i NATO, że w tym regionie, dość skomplikowanym ostatnio, są dwie stolice, które mówią jednym głosem we wszystkich sprawach — odpowiadał Tusk.

Czytaj więcej

Czesi znaleźli amunicję dla Ukrainy poza UE. Szybkie dostawy 800 tys. pocisków

- Co do Ukrainy, agresji rosyjskiej, odpowiedzialności rosyjskiej za tę tragedię, mówimy jednym głosem od początku tego konfliktu — dodał.

- Cieszę się, że będziemy mogli współpracować w pomocy dla Ukrainy w najważniejszych kwestiach, jakim jest dostawa amunicji. Jestem pełen uznania dla czeskiej inicjatywy, jesteśmy gotowi uczestniczyć w każdej inicjatywie — i ta do takich należy — która przybliży nas do zakończenia agresji rosyjskiej przeciw Ukrainie. Naszym oczywistym interesem jest wspierać Ukrainę w jej obronie przeciw rosyjskiej agresji — podkreślił premier.

Donald Tusk w Pradze o „negatywnym wpływie decyzji o wolnym handlu z Ukrainą”. Zapowiada korekty

- Jest dla mnie rzeczą niezwykle istotną,że dwa proeuropejskie rządy, dwa proukraińskie rządy, mają trzeźwy osąd i wspólne pragnienie wpływania na politykę europejską jeśli chodzi o ochronę naszych rynków przed nierówną konkurencją. Korzystając z tego faktu, że jesteśmy tak bardzo zaangażowani w pomoc Ukrainie (...) trzeźwo oceniamy negatywny wpływ decyzji o wolnym handlu z Ukrainą, który wpływa negatywnie na nasze gospodarki i będziemy działać wspólnie w Brukseli na temat korekt, która ochroni rynek UE przed negatywnymi skutkami tego typu decyzji — mówił też Tusk.

Skład Grupy Wyszehradzkiej

Skład Grupy Wyszehradzkiej

Foto: PAP

- Dziękuję za zrozumienie, wsparcie i gotowość współpracy jeśli chodzi o zmiany, korekty w tzw. „Zielonym ładzie” szczególnie te, które uderzają w interesy czeskiego przemysłu, polskiego rolnictwa — dodał polski premier.

- W interesie Europy, w interesie UE jest maksimum pragmatyzmu w tych sprawach — podsumował

Donald Tusk i Petr Fiala odpowiadają na pytanie o wysłanie zachodnich żołnierzy na Ukrainę

Tusk i Fiala byli też pytani o wypowiedź Emmanuela Macrona, który stwierdził, że „niczego nie można wykluczyć” w kwestii spekulacji na temat wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę.

- My nie bierzemy pod uwagę wysyłania naszych żołnierzy na Ukrainę. Powinniśmy rozwijać sposoby współpracy, które zaczęliśmy realizować po agresji rosyjskiej. Musimy pomagać Ukrainie bronić się przed agresją rosyjską, by cele Władimira Putina nie zostały zrealizowane. To ważne dla struktury bezpieczeństwa na całym świecie. Musimy wspierać Ukrainę pod każdym względem: militarnym, humanitarnym, finansowym, wspierać także prozachodnie ambicje Ukrainy — odparł Fiala. - Wydaje mi się, że nie trzeba szukać nowych sposobów wspierania Ukrainy — odparł Fiala.

Po co spekulować o tym, co się zdarzy za pięć lat, gdy możemy od ręki uruchomić 300 mld dolarów (rosyjskich) aktywów zamrożonych w bankach europejskich, japońskich, amerykańskich na rzecz wsparcia Ukrainy

Donald Tusk, premier

- Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy. Mamy tu wspólne stanowisko. Mówią o tym premierzy krajów, które zaangażowały się o wiele bardziej niż większość państw w pomoc Ukrainy w jej wysiłku zbrojnym — mówił z kolei Tusk.

- Nie powinniśmy spekulować o przyszłości, czy zdarzą się okoliczności, które zmienią to stanowisko. Dziś powinniśmy skoncentrować się, jak robi to rząd polski, czy rząd czeski, by maksymalnie wesprzeć Ukrainę w jej wysiłku zbrojnym. Gdyby wszystkie państwa UE zaangażowały się w pomoc Ukrainie tak jak to robi Polska czy Czechy, to być może nie byłoby w ogóle potrzeby dyskutowania o innych formach wsparcia Ukrainy — dodał.

Czytaj więcej

Think tank: Władimir Putin tworzy okręgi wojskowe z myślą o wojnie z NATO

- My w Polsce niedługo będziemy wydawali 4 proc. naszego PKB na obronność. Jesteśmy na pierwszym miejscu w NATO. A zbroimy się także po to, by skuteczniej wspierać Ukrainę w jej wysiłku zbrojnym — zaznaczył polski premier. 

Donald Tusk: Podzielona Europa będzie kolejnym obiektem ataku Rosji

Tusk nawiązał też do dyskusji na temat zajęciu aktywów rosyjskiego banku centralnego w zachodnich bankach i przekazanie ich Ukrainie.

- Po co spekulować o tym, co się zdarzy za pięć lat, gdy możemy od ręki uruchomić 300 mld dolarów aktywów zamrożonych w bankach europejskich, japońskich, amerykańskich na rzecz wsparcia Ukrainy. Jedną decyzją można byłoby rozwiązać choćby aspekt finansowy wsparcia dla Ukrainy — odparł premier.

- Unia Europejska jest sześć razy większa od Rosji jeśli chodzi o populację, 10 razy większa jeśli chodzi o gospodarkę. Silna, zjednoczona, uzbrojona Europa, gotowa także do wsparcia Ukrainy sprzętem, amunicją, pieniędzmi, to jest Europa, która skutecznie powstrzyma Rosję. Europa, która będzie podzielona, która nie będzie gotowa do uzbrojenia samej siebie, będzie kolejnym obiektem ataku Rosji — mówił też Tusk.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau