4 lipca 1865 roku nauczyciel matematyki Charles Lutwidge Dodgson, opublikował pod pseudonimem Lewis Carroll tę książkę, która nie traci swej magicznej mocy. Dziś urodziny Alicji świętuje cały świat, a centrum jubileuszowych obchodów mieści się w Oksfordzie, gdzie książka powstała.
Pierwowzorem Alicji była Alice Liddell, córka dziekania oksfordzkiego kolegium Christ Church i wicerektora Uniwersytetu Oksfordzkiego - Henry Liddella. Dodgson, który najpierw studiował, a potem został wykładowcą w tym kolegium, znał ją od dziecka. I niejednokrotnie opowiadał Alicji i jej siostrom Lorinie i Edith różne historie i bajki podczas spacerów nad Tamizą. Trzy lata przed ukazaniem się książki, także 4 lipca, 30-letni wówczas Dodgson wybrał się z dziewczynkami na wycieczkę łodzią po Tamizie do wioski Godstow. Po drodze zabawiał je opowieściami o przygodach Alicji, które dały początek spisanej potem historii. Prawdziwa Alicja miała wtedy 10 lat. W wycieczce uczestniczył także guwernantka i kolega autora z Christ Church - Reverend Robinson Duckworth, który w książce sportretowany został jako Kaczor.
Książka ma personalny klucz. Biały Królik to ojciec dziewczynek, dziekan Christ Church College, który wiecznie się spieszył i przychodził spóźniony. Siostry Alicji sportretowane zostały jako Orlątko i Papużka. Karykaturą samego autora jest ptak Dodo
Jako matematyk Dodgson opublikował 250 prac naukowych. Literacką karierę zaczął od poematu „Solitude" (Samotność), opublikowanego w 1856 roku. Wydając go po raz pierwszy użył pseudonimu Lewis Carroll (imię Lewis jest zanglicyzowaną formą Ludwika - Lutwidge, a Carroll popularnym nazwiskiem irlandzkim. Nieśmiertelność zapewniła mu „ Alicja w Krainie Czarów" i jej kontynuacja „Po drugiej stronie lustra".
Jego pasją była także fotografia. To właśnie, gdy fotografował Christ Church i ogród , gdzie bawiły córki dziekana, spotkał je po raz pierwszy.