Urodziny Alicji w Krainie Czarów

Od 150 lat razem z Alicją przeżywamy przygody w niezwykłej krainie, do której trafiła, gdy zobaczyła spieszącego się białego królika i pobiegła za nim.

Publikacja: 04.07.2015 17:09

Christ Church College w Oksfordzie, gdzie Lewis Carroll napisał „Alicję w Krainie czarów”

Foto: Fotorzepa

4 lipca 1865 roku nauczyciel matematyki Charles Lutwidge Dodgson, opublikował pod pseudonimem Lewis Carroll tę książkę, która nie traci swej magicznej mocy. Dziś urodziny Alicji świętuje cały świat, a centrum jubileuszowych obchodów mieści się w Oksfordzie, gdzie książka powstała.

Pierwowzorem Alicji była Alice Liddell, córka dziekania oksfordzkiego kolegium Christ Church i wicerektora Uniwersytetu Oksfordzkiego - Henry Liddella. Dodgson, który najpierw studiował, a potem został wykładowcą w tym kolegium, znał ją od dziecka. I niejednokrotnie opowiadał Alicji i jej siostrom Lorinie i Edith różne historie i bajki podczas spacerów nad Tamizą. Trzy lata przed ukazaniem się książki, także 4 lipca, 30-letni wówczas Dodgson wybrał się z dziewczynkami na wycieczkę łodzią po Tamizie do wioski Godstow. Po drodze zabawiał je opowieściami o przygodach Alicji, które dały początek spisanej potem historii. Prawdziwa Alicja miała wtedy 10 lat. W wycieczce uczestniczył także guwernantka i kolega autora z Christ Church - Reverend Robinson Duckworth, który w książce sportretowany został jako Kaczor.

Książka ma personalny klucz. Biały Królik to ojciec dziewczynek, dziekan Christ Church College, który wiecznie się spieszył i przychodził spóźniony. Siostry Alicji sportretowane zostały jako Orlątko i Papużka. Karykaturą samego autora jest ptak Dodo

Jako matematyk Dodgson opublikował 250 prac naukowych. Literacką karierę zaczął od poematu „Solitude" (Samotność), opublikowanego w 1856 roku. Wydając go po raz pierwszy użył pseudonimu Lewis Carroll (imię Lewis jest zanglicyzowaną formą Ludwika - Lutwidge, a Carroll popularnym nazwiskiem irlandzkim. Nieśmiertelność zapewniła mu „ Alicja w Krainie Czarów" i jej kontynuacja „Po drugiej stronie lustra".

Jego pasją była także fotografia. To właśnie, gdy fotografował Christ Church i ogród , gdzie bawiły córki dziekana, spotkał je po raz pierwszy.

Lewis Carroll spędził w Oksfordzie ponad 40 lat, pracując i mieszkając w Christ Church , jednym z największych kolegiów Uniwersytetu . W Great Hall, który zagrał także jako jadalnia w filmie o Harry Potterze, można zobaczyć witraż dedykowany Charlesowi Dodgsonowi i Alicji Liddell.

Po drugiej stronie St. Aldate's Street, prowadzącej do Christ Church, każdy miłośnik książki wstąpi na pewno do maleńkiego Alice's Shop z pamiątkami, który w czasach j Alicji Liddell był sklepem ze słodyczami.

Organizacją jubileuszowych urodzin Alicji w Oksfordzie zajmuje się Story Musem. Natomiast Alice's Shop zaprasza na wycieczki z przewodnikiem tropem autora książki i jego bohaterki, prowadzące przez miasto, Christ Church i nad Tamizę.

Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace