Klasyka z jazzem łączą się w sieci

Przypomnienia dawnych wydarzeń przestały dominować w sieci, coraz więcej jest premier i koncertów na żywo, czego dowodem i ten tydzień atrakcji online.

Publikacja: 16.11.2020 18:19

Klasyka z jazzem łączą się w sieci

Foto: Adobe stock

Ciągle mamy mało propozycji dla najmłodszych, więc tym bardziej warto odnotować premierę Opery Nova w Bydgoszczy, która odbyła się online w miniony weekend i jest dostępna na kanale YouTube teatru. To widowisko dla dzieci „Operowy zawrót głowy" z muzyką Macieja Małeckiego i tekstem Magdaleny Małeckiej-Wippich.

Trwający godzinę spektakl to połączenie podstawowych wiadomości o operze z perypetiami dwójki bohaterów – Kropki i Przecinka, którym towarzyszą tancerze. Całość oparta jest na piosenkach z przystępnymi tekstami.

Aktywna w sieci staje się też Opera Wrocławska. W Święto Niepodległości „Strasznym dworem" zainaugurowała transmisje swych spektakli. A w czwartek o godz. 19 i w niedzielę o godz. 18 zaprasza, by na YouTubie oglądać „Cyganerię" Pucciniego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. W rolach głównych wystąpią młodzi śpiewacy, których zagraniczne kariery przerwała pandemia: Adriana Ferfecka i Piotr Buszewski.

W sieci i przez cały listopad odbywa się popularny krakowski festiwal Sacrum Profanum poświęcony muzyce najnowszej. Tegoroczna formuła internetowa sprawiła, że każdy koncert otrzymał ciekawą oprawę wizualną. W środę szykuje się szczególne wydarzenie – „Adonis Gamut".

Marcin Masecki, pianista, eksperymentując w różnych gatunkach, od jazzu do klasyki, oraz obdarzona wyjątkowym głosem Barbara Kinga Majewska dokonali wyboru klasycznych utworów służących do ćwiczeń, by pokazać, jak poszukuje się doskonałości w muzyce. Koncert można będzie oglądać bezpłatne na stronie Sacrum Profanum.

Także w wersji online odbędzie się jeden z najlepszych festiwali jazzowych – wrocławski Jazztopad. Startuje już we wtorek występem tria pianistki Joanny Dudy, która w poszukiwaniach muzycznych rozszerzyła formułę tradycyjnej improwizacji. Oprócz fortepianu używa komputerów, samplerów czy bitmaszyn.

W środę zagra niezwykle utalentowany pianista Dominik Wania, prezentując materiał ze swej najnowszej płyty „Lonely Shadows". A w czwartek będziemy świadkami kolejnego połączenia jazzu z muzyką elektroniczną tworzoną na żywo przez wiolonczelistkę Resinę. Na perkusji towarzyszyć jej będzie Mateusz Rychlicki. Koncerty można oglądać na stronie oraz fanpage'u Narodowego Forum Muzyki.

Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Wojna szybko się nie skończy – Aldona Hartwińska
Kultura
Anna Łazar dyrektorką Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie
Kultura
NIK w MSN. Czy kontrola wpłynie na kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego?
Kultura
Biblię Gutenberga można wystawiać tylko przez 60 dni w roku
Kultura
Krystian Zimerman wygrał w sądzie pieniądze za dawne tournée