Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora

Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sformułowali liczne zarzuty przeciwko Andrzejowi Szczerskiemu. Obecnie pełni on obowiązki dyrektora muzeum - do czasu zakończenia konkursu, w którym bierze udział, ubiegając się o kolejną kadencję.

Publikacja: 14.01.2025 13:05

Dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski

Dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a konkretnie Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, wpłynęło zgłoszenie od grupy pracowników Muzeum Narodowego o „możliwych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Instytucji”.

Dyrektor Departamentu Piotr Rypson w trybie priorytetowym poprosił prof. dr hab. Andrzeja Szczerskiego, ówczesnego dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, o „zajęcie stanowiska wobec podniesionych kwestii”.

Muzeum Narodowe w Krakowie i liczne nieprawidłowości

Lista „możliwych nieprawidłowości”, którą poznała „Rzeczpospolita” jest długa. Dotyczy zakupu i wdrożenia systemu finansowo księgowego ERP. Mowa jest o zakupie „produktu nieistniejącego za cenę 6 mln zł”.

Inne zarzuty to brak kontroli realizacji prac w Hotelu Cracovia oraz niejasności wokół związanego z nim konkursu. Prace nad przebudową Cracovii – zaplanowano tam oddział Muzeum poświęconym polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku – nie zostały przez kilka lat doprowadzone do takiego stopnia, żeby rozpocząć inwestycję, pomimo istniejącej koniunktury politycznej i wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W konkursie wyłoniono firmę współpracującą od lat z dyrektorem, zaś w jury konkursu na projekt architektoniczny Cracovii były osoby z bliskiego środowiska dyrektora. Zdaniem firmy, która zajęła drugie miejsce w konkursie, zwycięski podmiot nie dopełnił formalności i założeń konkursowych.

Wśród zarzutów jest odpowiedzialność za stan techniczny budynku głównego. Po ulewnych deszczach dochodziło tam do zalania pomieszczeń, w tym m. in. obiektu z wystawy dzieł Tamary Łempickiej.

Szanowny Panie Dyrektorze, uprzejmie informuję, że do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęło zgłoszenie od Grupy Pracowników MNK o możliwych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Instytucji. Przekazuję to zgłoszenie w załączeniu, z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska wobec podniesionych kwestii. Będę wdzięczny za priorytetowe potraktowanie sprawy.

Piotr Rypson, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury

Pracownicy zwracają uwagę na ogromne koszty realizowanych wystaw - bez względu na okoliczności, w tym pandemię, gdy niektóre obiekty nie mogły dojechać, zaś zdrowie pracowników było zagrożone.

Czytaj więcej

Jak być nowoczesnym, czyli sztuka, architektura i design XX/XXI wieku

Listę spraw organizacyjnych zamyka sprawa zakupu 100 monitorów w grudniu 2023 r. do wszystkich działów muzeum - bez wcześniejszych konsultacji wewnętrznych i zapotrzebowania.

Muzeum Narodowe w Krakowie: Sprawy pracownicze

Są też liczne sprawy kadrowe oraz dotyczące komunikacji w instytucji. Mowa jest o zachowaniach mobbingowych jednej z kustoszek w oddziale Czartoryskich. Sprawa była ignorowana.

Była już kierowniczka oddziału Czartoryskich, która z sukcesem zakończyła projekt przebudowy, musiała odejść po tym, jak w wyniku zgłaszania nieprawidłowości i kwestii pracowniczych padła ofiarą konfliktu z wicedyrektorem Muzeum.

Pracownicy zarzucają, że dyrektor nie był dostępny dla pracowników i nie odpowiadał na maile. Nie było konsultacji cyklicznych z kierownikami oddziałów. Nie odbyły się konsultacje nowego loga muzeum.

Kontrowersje wywołała forma badania publiczności z pomijaniem złych wyników frekwencyjnych. Zaniechano też ewaluacji projektów. Pracownicy piszą, że pracodawca wykorzystuje utwory pracowników w sposób niezgodny z prawem autorskim. Nie ma też wdrożonych należytych procedur transportowych dla obiektów muzealnych przy transportach najbardziej wartościowych obiektów.

Muzeum Narodowe w Krakowie nie komentuje sprawy

Poprosiliśmy o komentarz Muzeum Narodowe w Krakowie. „Ze względu na trwający konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum nie udziela komentarza w przedmiotowej sprawie” - poinformowała nas Izabela Rak, specjalistka ds. PR.

Czytaj więcej

Tamara Łempicka: Z Meksyku do Lublina

Pismo pracowników do resortu mogło mieć wpływ na zmianę terminu konkursu. Jak pisała „Gazeta Krakowska” pierwotnie ministerstwo zapowiadało, że osoba, która pokieruje Muzeum Narodowym w Krakowie, zostanie wyłoniona jeszcze przed świętami. MKiDN poinformowało jednak, że nazwisko nowego dyrektora ma być znane do końca stycznia, pomimo tego, że kadencja obecnego dyrektora skończyła się 3 stycznia. Teraz pełni on obowiązki dyrektora do zakończenia konkursu.

Dyrektor Andrzej Szczerski został powołany na stanowisko przez ministra Piotra Glińskiego w styczniu 2020 roku. Ubiega się o kolejną kadencję, jako jeden z sześciorga kandydatów.

Sprawę ma skomentować Ministerstwo Kultury.

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a konkretnie Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, wpłynęło zgłoszenie od grupy pracowników Muzeum Narodowego o „możliwych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Instytucji”.

Dyrektor Departamentu Piotr Rypson w trybie priorytetowym poprosił prof. dr hab. Andrzeja Szczerskiego, ówczesnego dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, o „zajęcie stanowiska wobec podniesionych kwestii”.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”
Kultura
Więcej przestrzeni dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska
Kultura
Rekordowe dzieła sztuki na aukcjach w Polsce
Kultura
Sztuka 2024. Czas zmian wystaw i zmian personalnych w muzeach i galeriach