Sztuka pokonała nazizm w jego kolebce
W Monachium prace polskich artystów – Hertzberg, Kowalewskiego, Mastalerz, Romik, Sasnala, Żmijewskich – przywracają pamięć o skazanych na zagładę w miejscu, skąd wychodziły rozkazy nazistów.
Był kuratorem wystaw takich artystów, jak Zbigniew Libera, Magdalena Abakanowicz, Jarosław Modzelewski, Dick Higgins, Andrzej Dłużniewski, Maria Jarema, Stefan i Franciszka Themersonowie.
Nowe decyzje ministra Sienkiewicza. Gliński zarzuca cenzurę
Ministerstwo Kultury zmieniło wystawę w Wenecji. Zapowiedziało konkursy na dyrektorów podlegających mu instytucji - Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Ostatnio kuratorował wystawę „Materializacja. Sztuka współczesna i Zagłada w Polsce” NS-Dokumentationszentrum, czyli Centrum Dokumentacji narodowego socjalizmu w Monachium.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska
Do zadań Departamentu, którym będzie kierował Piotr Rypson, należy m. in. prowadzenie i koordynacja spraw wynikających z nadzoru ministra kultury nad muzeami oraz muzeami i instytucjami kultury działającymi w obszarze polityki pamięci, dla których minister jest organizatorem lub organem współprowadzącym.
To także obsługa Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej, Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, organu opiniodawczego Prezesa Rady Ministrów, realizacja zadań ministra związanych ze sprawowaniem opieki nad pomnikami zagłady; koordynacja zadań w zakresie upowszechniania zagadnień związanych z ochroną, konserwacją i udostępnianiem zbiorów oraz współpraca w tym zakresie z organami ochrony zabytków i instytucjami kultury wyspecjalizowanymi w opiece nad zabytkami; prowadzenie spraw dotyczących symboli państwowych RP; opiniowanie stanu opieki nad pomnikami zagłady oraz muzeami walk i martyrologii.