Aktualizacja: 24.11.2024 23:28 Publikacja: 21.10.2022 18:13
Foto: materiały prasowe
Hitami aukcji okazały się obrazy: „Pewnej nocy weszła do mojego pokoju Infantka Valezqueza” Tadeusza Kantora, sprzedana za ponad 5 mln zł oraz „SU 2” Wojciecha Fangora, za który zapłacono 3 mln zł.
Zakończona wczoraj aukcja Desa Unicum dzieliła się na 5 sekcji tematycznych, z których obroty wyniosły kolejno: „ Awangarda” – 16,8 mln, „Klasyka. Tadeusz Kantor” – 16,3 mln, „Pasja. Markowski. Chlanda. Szewczyk” – 1,6 mln, „Powiększenie” – 1,3 mln, „Odkrycia” – 1,4 mln. Szczególnie ważnym wydarzeniem była pierwsza monograficzna aukcja dzieł Tadeusza Kantora. Wśród 16 licytowanych dzieł Kantora były kanoniczne obrazy, jak „Pewnego dnia żołdak napoleoński z obrazu Goyi wtargnął do mego pokoju", na którym tytułowy żołdak mierzy z broni do autoportretu artysty oraz, „Pewnej nocy weszła do mojego pokoju” Infantka Valezqueza”, prezentowane wielokrotnie na różnorodnych wystawach. A także prace ważne z perspektywy teatralnych poszukiwań Kantora, jak m.in. szkic projektu scenografii do jego autorskiego spektaklu „Wielopole, Wielopole, czy szkic z serią postaci zatytułowany „Ludzie atrapy” z „Théâtre informel”.
W tym tygodniu rozmawiamy w podcaście „Komisja Kultury” z Rafałem Christem, redaktorem portalu Spider’s Web Rozrywka i autorem recenzji filmowych do „Plusa Minusa”, o jednej z najbardziej oczekiwanych premier kinowych tego roku – „Gladiatorze 2” w reżyserii Ridleya Scotta.
Ta unikalna galeria powstała w odnowionych podziemiach starego gmachu muzeum. Prezentuje zbiory i pozwala poznać kulisy pracy muzealników.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Elitarne grono dzieł sztuki, które sprzedano na aukcji za kwotę co najmniej 100 milionów dolarów, powiększyło się o kolejną pracę. Wszystko za sprawą licytacji w domu aukcyjnym Christie's.
„Ojciec” Agaty Dudy-Gracz to przypowieść o artyście zafiksowanym na swoim dziele. Co jeszcze jest gotów zrobić dla sztuki oprócz zdeptania własnej rodziny?
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej to optymalna architektura w ramach dostępnych dla niego warunków zabudowy. W przeciwieństwie do większości oceniających znam ograniczenia tego przedsięwzięcia - mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
Fotografia na rynku sztuki zdobyła trwałe miejsce, ale ceny podlegają wahaniom. Na polskim rynku mieliśmy ostatnio wyjątkową aukcję prac Ryszarda Horowitza.
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Retrospektywę światowej sławy artystki prezentuje Kunsthaus w Zurychu. To pierwszy tak duży przegląd jej twórczości w Szwajcarii.
To nie jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Pudło!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas