Królewskie Arkady Sztuki w sierpniowe weekendy

W piątek rozpoczął się w Warszawie festiwal Królewskie Arkady Sztuki.

Publikacja: 06.08.2022 00:00

Królewskie Arkady Sztuki w sierpniowe weekendy

Foto: materiały prasowe

13 edycja letniego festiwalu teatru i muzyki tradycyjnie odbywa się w sierpniowe weekendy w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim i w ogrodach.

Zainaugurował go monodram Agnieszki Przepiórskiej „Simona K. Wołająca w puszczy” - o Simonie Kossak, która nie chciała kontynuować rodzinnych tradycji artystycznych. Zamieszkała w Puszczy Białowieskiej, by działać na rzecz zachowania naturalnych ekosystemów Polski.

Sobotnie spotkania mają charakter muzyczny. 6 sierpnia koncertować będzie jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia - Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki. Artyści tego duetu skrzypcowo-akordeonowego są laureatami pierwszych nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz w Polsce. Wykonują znane dzieła kameralne, jak i muzykę współczesną. 

W samo południe odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci: „Arkady Dzieciom: Dzień dobry, Muzyko ", wprowadzające w świat instrumentów i muzyki klasycznej, prowadzone przez Pawła Kos-Nowickiego i Monikę Kos-Nowicką.

W następny weekendy jedną z największych atrakcji będzie „Wieczór z recitalem: Anna Sroka-Hryń z zespołem – Piosenki Ewy Demarczyk” (12 sierpnia).

Anna Sroka-Hryń, aktorka teatralna, związana z Teatrem Muzycznym Roma; filmowa i piosenkarka, laureatka VI edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” i wykonawczyni piosenek Edith Piaf, tym razem zinterpretuje największe przeboje Ewy Demarczyk”, m.in., „Grande valse brillante", „Karuzela z madonnami”, „Konie Apokalipsy”.

Wydarzeniem będzie też koncert „Jazz solo piano” Adama Makowicza (20 sierpnia),wybitnego pianisty, legendy polskiej muzyki jazzowej, mistrza improwizacji.

Nie zabraknie również ciekawych przedstawień teatralnych. „Monsieur Charlie” Teatru HoM (13 sierpnia) to humoreska pantomimiczna, utrzymana w konwencji kina niemego, składająca hołd Charlie Chaplinowi. Jej oprawą muzyczną będą wykonywane na żywo utwory na fortepianie..

Aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie wystąpią z premierowym spektaklem „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej” w reżyserii Ewy Makomaskiej (19 sierpnia), opartym na heroicznej wojennej biografii wybitnej historyczki sztuki, donatorki i wielkiej patriotki. Jest to opowieść o niezłomnym dążeniu prof. Kaoliny Lanckorońskiej do ujawnienia prawdy o sprawcy wstrząsającej zbrodni – zamordowania profesorów lwowskich w 1941 roku.

Dla dzieci przygotowano spektakle „Czerwony Kapturek” Teatru Scena 96 (13 sierpnia) oraz „Czarne i Białe” w wykonaniu profesjonalnych aktorów z Teatru Pod Orzełkiem (20 sierpnia).

Festiwal zakończy 27 sierpnia koncert muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry symfonicznej Warsaw Camerata, w skład której wchodzą muzycy najważniejszych warszawskich instytucji muzycznych, m.in. Filharmonii Narodowej i Polskiej Orkiestry Radiowej. Jej szefem artystycznym jest dyrygent Paweł Kos-Nowicki. W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha. Orkiestrze towarzyszyć będzie wybitna sopranistka – Joanna Woś.

Kultura
Europejskie Stolice Kultury 2025: Chemnitz i Nova Gorica – Gorycja
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Kultura
Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Co nowego w kinach?
Kultura
Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Kultura
Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku