Epoka, kiedy dwójka polskich posłów w 2000 roku zniszczyła pokazywaną w Zachęcie pracę „Nona Ora” Cattelana z Janem Pawłem II (potem trafiła do czołówki serialu „Młody papież”) należy do przeszłości. Rzeźby tego artysty coraz rzadziej bulwersują. Za to jego międzynarodowa sława połączona z sukcesem finansowym budzi coraz więcej zazdrości, co rodzi finansowe roszczenia.
Daniel Druet, wykonawca hiperrealistycznych rzeźb, Cattelana postanowił więc się zbuntować. Jest to bunt zarówno przeciwko artyście, jak i systemowi sztuki współczesnej głoszącej priorytet koncepcji i pomysłu nad wykonawstwem.
Maurizio Cattelan to autor akcji artystycznych sytuowanych na granicy prowokacji i szyderstwa. Należy do najlepiej zarabiających dziś artystów. Rzeźbę „Him”, prezentującą modlącego się na klęczkach Hitlera, sprzedano na aukcji w Nowym Jorku w 2016 r. za 15 mln dol.
Czytaj więcej
Rzeźba Hitlera na kolanach, została sprzedana w Nowym Jorku za 17,2 mln dolarów. Zarobił na niej artysta włoski.
Daniel Druet, nam znany jako autor podobizny wielu sławnych ludzi, w latach 1999–2006 wykonał dla Cattelana dziewięć rzeźb. Teraz postanowił udowodnić, że to on jest prawdziwym autorem, a nie tylko najemnym wykonawcą „Nona Ory”, „Him” czy „Franka & Jamie”, przedstawiającego dwóch policjantów stojących na głowie.