Kultura dla Ukrainy. Każdy może pomóc

Dystrybutorzy, producenci, organizatorzy festiwali organizują wydarzenia, podczas których zbierają pieniądze dla walczącej Ukrainy

Publikacja: 12.03.2022 18:58

Kultura dla Ukrainy. Każdy może pomóc

Foto: AFP

Na platformie Nowe Horyzonty VOD do 20 marca trwa zorganizowany z festiwalem Watch Doc przegląd filmów dokumentalnych poświęconych Ukrainie, pochodzących z programu ostatnich  edycji wydarzenia. Wpływ ze sprzedaży dostępów zostanie przekazany organizatorom kijowskiego festiwalu Docudays UA, którzy w akcji DOKU/HELP pomagają ukraińskim reżyserom i reżyserkom dokumentującym wojnę w Ukrainie.

W ramach przeglądu można obejrzeć dokumenty:

- „W okopach” francuskiego reżysera Loupa Bureau, który przez kilka miesięcy towarzyszył ukraińskim żołnierzom na pierwszej linii frontu w Donbasie

- „Bez wyraźnych motywów” Aliny Gorłowej – film poświęcony ukraińskim weteranom zmagającym się z syndromem wstrząsu pourazowego

- „Przesunąć granice” Lesi Kordonets o ukraińskich paraolimpijczykach w czasie okupacji Krymu przez Rosję w 2014 roku

– „Mój tata jest bratem mamy” Wadima Ilkowa – portret muzyka undergroundowej, queerowej sceny Kijowa – przybranego ojca małej Katii.

Z kolei w dniu 17 marca Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich zaprasza na benefitowy wieczór z młodym kinem. Pokazom krótkometrażowych filmów z programu „Trzydzieści minut” towarzyszyć będzie zbiórka, z której wpływy zasilą konto Polskiej Akcji Humanitarnej niosącej pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

W programie wieczoru znalazły się trzy produkcje Studia tematycznie związane z Ukrainą, zrealizowane z udziałem pochodzących stamtąd twórców.

- „Moloch” (2015) w reżyserii Szymona Kapeniaka to historia trójki nielegalnych pracowników podupadającej huty stali. Zdjęcia do filmu realizowane były w ukraińskim Dnieprodzierżyńsku.

- „Lew” (2017) urodzonego w Czerkasach na Ukrainie Timura Jaszczenki jest portretem młodego mężczyzny żyjącego z matką na ukraińskiej wsi. Przymierzany do małżeństwa z Marianną chłopak czuje, że pragnie w życiu czegoś więcej

„Sztangista” (2018) w reżyserii Dmytro Sukholytky'ego-Sobchuka to przejmująca historia sportowca, który podczas przygotowań do arcyważnych zawodów dostaje tragiczną wiadomość...

17 marca po wieczornej projekcji w kinie „Kultura” w Warszawie z publicznością spotkają się reżyserzy Szymon Kapelniak i Tymur Yashchenko. Wstęp na pokaz jest wolny. Podczas wieczoru prowadzona będzie zbiórka na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej niosącej pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Z kolei Łódź Filmowa organizuje charytatywne wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. Odbędzie się ono 19 marca w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zostało zorganizowane przez Extreme Emotions Ewy Puszczyńskiej i Lava Films Mariusza Włodarskiego, we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Festiwalem Kamera Akcja oraz EC1 zapraszają na charytatywne wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. W programie są pokazy filmów ukraińskich, dyskusja o aktualnej sytuacji na froncie oraz możliwych formach wsparcia dla uchodźców i ukraińskich bojowników walczących o wolność. Podczas wydarzenia zaplanowana jest zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive.

W programie znajdą się tu bardzo ciekawe filmy fabularne, m.in. „Donbas” Siergieja Łoźnicy, o życiu we wschodniej części Ukrainy, w której ludzie noszący w sobie wciąż postsocjalistyczną mentalność, od 2014 roku nękani są przez wojnę. „Atlantyda” Valentyna Vasjanovycza - apokaliptyczny obraz życia we wschodniej Ukrainie, w której codzienne funkcjonowanie opiera się na dwóch emocjach: paraliżującej traumie oraz niknącej, ale wciąż obecnej nadziei, “Homeward” Narimana Alieva o ojcu, który chce pochować na rodzinnej ziemi syna zabitego podczas wojny 2014 roku, „Czerkask U311” Timura Jazczenki oparty na prawdziwej historii złożonej z rekrutów załogi okrętu „Czerkasy”, która w 2014 bohatersko stawia opór Rosjanom. W ramach przeglądu widzowie zobaczą także nagrodzony na Sundance dokument „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” Iryny Tsilyk o mieszkającej w Donbasie rodzinie, która pomimo zgiełku wojny, próbuje stworzyć bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań.

“Gdy Ukraina broni się przed rosyjską agresją każda forma solidarności i wsparcia jest bezcenna. Organizując pokazy filmowe w ramach wydarzenia “Ukraina pomagamy”, jako środowisko filmowe chcemy skierować uwagę mieszkańców Łodzi na skalę tragedii, jaka dotyka ukraińskich bojowników o wolność oraz ich rodziny. Filmy, które znalazły się w programie krzyczą do nas, pokazują dzielną Ukrainę, która już od 2014 roku jest nieustannie atakowana. Dziś my krzyczymy razem z nimi” - mówi Mariusz Włodarski z Lava Films.

W czasie przeglądu odbędzie się też dyskusja o formach psychologicznego wsparcia dla obywateli Ukrainy, które może okazać każdy z nas. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Ukraina Pomagamy” jest bezpłatny, ale przez cały dzień będzie trwać zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive.

Na platformie Nowe Horyzonty VOD do 20 marca trwa zorganizowany z festiwalem Watch Doc przegląd filmów dokumentalnych poświęconych Ukrainie, pochodzących z programu ostatnich  edycji wydarzenia. Wpływ ze sprzedaży dostępów zostanie przekazany organizatorom kijowskiego festiwalu Docudays UA, którzy w akcji DOKU/HELP pomagają ukraińskim reżyserom i reżyserkom dokumentującym wojnę w Ukrainie.

W ramach przeglądu można obejrzeć dokumenty:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
ARTkombinat Scena Monopolis: interdyscyplinarna fuzja przestrzeni
Kultura
"Kulej. Dwie strony medalu". Historia oparta na faktach
Kultura
Sprzeciw wobec planów odwołania dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry
Kultura
Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk dyrektorką Zamku Królewskiego
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Kultura
DALI CYBERNETICS - Immersyjna podróż w głąb genialnego umysłu Salvadora Dalí