Nowy rocznik wina franciszkanów

Nowy rocznik jednego z najlepszych włoskich win czerwonych wkrótce pojawi się rynku. W umbryjskim miasteczku Montefalco rozpoczęła się dwudniowa (19-20 lutego) impreza Anteprima Sagrnatino 2014 – przedpremierowy pokaz nowego rocznika dla specjalistów. Z tej okazji jak co roku do Montefalco zaproszono dziennikarzy i kiperów z całego świata.

Aktualizacja: 20.02.2018 11:52 Publikacja: 20.02.2018 11:45

Nowy rocznik wina franciszkanów

Foto: Fotorzepa, Wojciech Gogoliński

Montefalco sagrantino to jedno rzadszych win, z uwagi na rozmiar upraw i górzysty uformowanie terenu, co w połączeniu z wyjątkowością odmiany sagrantino, z której powstaje, dodaje mu splendoru i pewnej tajemniczości. Mimo dekad poszukiwań i badań DNA, nie udało się znaleźć odmiany pokrewnej do sagrantino, co jest ewenementem w skali światowej, podobnie jak fakt, iż by trafić na rynek, musi zgodnie z prawem dojrzewać ponad trzy lata. Wino zaczęli wyrabiać około XV wieku franciszkanie w okolicach Montefalco i – co niezwykle ciekawe – dla swoich potrzeb robili wina słodkie. Nie było to jednak ich zamysłem – w górskim chłodnym klimacie, przy późnych zbiorach i ostrych zimach wino nie miało szans dokończyć fermentacji i zachowywało naturalną słodycz. Uważa się, że odmianę sagrantino franciszkanie mogli sprowadzić gdzieś z Bliskiego Wschodu, ale i tam nie ma ona dziś swoich krewnych.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kultura
Muzeum Narodowe w Poznaniu otwiera Studyjną Galerię Sztuki Starożytnej
Kultura
Dzieło włoskiego artysty sprzedane za 6 mln dolarów. To banan i taśma klejąca
Kultura
Startuje Festiwal Niewinni Czarodzieje: Na karuzeli życia
Kultura
„Pasja wg św. Marka” Pawła Mykietyna. Magdalena Cielecka zagra Poncjusza Piłata
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kultura
Pawilon Polski na Biennale Architektury 2025: Pokażemy projekt „Lary i penaty"