19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 30.10.2016 14:32 Publikacja: 28.10.2016 00:01
5 zdjęć
ZobaczGdynia. Zdaniem Lloyda Jackmana, product managera z agencji Thomsona Reutersa, nie ma to jak Gdynia. Gdańsk jest zbyt ruchliwy, Sopot – dobry tylko na sobotni wieczór, a w Gdyni warto zamieszkać. – To miasto ma wszystko – mówi. – I jest świetnie położone pomiędzy morzem a morenowymi wzniesieniami porośniętymi bujnym lasem. Wytyczono tam szlaki, które przyciągają rowerzystów i osoby uprawiające jogging czy nordic walking. Kto woli plażę – proszę bardzo. Jest bulwar nadmorski, ciągnący się wzdłuż miasta, a przy nim świetne knajpki, np. Contrast Cafe. Gdynia ma dużo dobrych restauracji, jedną z najnowszych jest Chwila Moment, otwarta na dwóch poziomach Infoboxu przy ul. Świętojańskiej. A kto chce poczuć klimat PRL, skosztować mielonych kotletów albo żurku, ten zalicza Bistro Kwadrans przy skwerze Kościuszki. – Zawsze tam wpadam, kiedy jestem w centrum – zapewnia Lloyd. Miłośnicy architektury wędrują szlakiem modernistycznym, podziwiając po drodze piękne gmachy wzniesione w okresie międzywojennym. Z kolei zainteresowani historią jadą do Muzeum Emigracji, urządzonego w zabytkowym budynku dawnego Dworca Morskiego. Mało atrakcji? Zawsze można jeszcze przejechać się kolejką szynową na szczyt Kamiennej Góry, skąd rozpościera się piękny widok na port, spojrzeć na marinę i stacjonujące w niej jachty albo na Sea Towers (w rankingu wieżowców w Polsce na 11. miejscu pod względem wysokości), wzniesione na Nabrzeżu Prezydenta, zaledwie 12 metrów od linii brzegowej.
Foto: 123RF
Tekst pochodzi z Magazynu Sukces
Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sformułowali liczne zarzuty przeciwko Andrzejowi Szczerskiemu. Obecnie pełni on obowiązki dyrektora muzeum - do czasu zakończenia konkursu, w którym bierze udział, ubiegając się o kolejną kadencję.
Na najważniejszych europejskich wystawach wielcy artyści pojawią się w towarzystwie, jak Turner i Constable, Kiefer i van Gogh. Na ekspozycji „Cartier” 23,6-karatowy diament Williamson, który nosiły Elżbieta II (podczas koronacji) i Rihanna.
Muzeum Narodowe zyskało nowoczesny budynek przy ul. Puławskiej 436, który przeznaczy na magazyny studyjne zbiorów wzornictwa i mebli oraz przestrzeń wystawienniczą.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Najdrożej sprzedanym dziełem w domach aukcyjnych w 2024 było „Zatopione miasto” Andrzeja Wróblewskiego. W Desie Unicum kupiono je za 6 480 000 zł
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Rafałem Dutkiewiczem, byłym prezydentem Wrocławia, a obecnie liderem Pracodawców RP. Dyskusja dotyczy wyzwań stojących przed polską gospodarką w 2025 roku: rekordowego deficytu budżetowego, kryzysu demograficznego, kosztów energii i inwestycji w innowacyjność. Czy Polska znajdzie sposób na długofalowy rozwój w tych trudnych warunkach?
Eksperci zajmujący się rynkiem pracy dostrzegają nowe zjawisko, które zaczyna się rozprzestrzeniać wśród pracowników. Młodzi pracownicy korporacji zaczynają zmieniać styl pracy, co potencjalnie może być niekorzystne dla firmy. Na czym polega „soft quitting”?
Wychowana w szkockiej rodzinie szlacheckiej, dzieciństwo spędziła w zamku w Berwickshire. – Pochodzę z małego kraju, a obecność w tak zaszczytnym gronie onieśmiela mnie – przyznaje Tilda Swinton, promując najnowszy film Pedro Almodóvara ze swoim udziałem.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Styczeń dopiero się zaczął, ale można już wskazać jedną z najpopularniejszych europejskich wystaw 2025 roku. Mowa o wystawie „Van Gogh: Poets and Lovers” w londyńskiej National Gallery. Zainteresowanie nią jest tak duże, że organizatorzy zdecydowali: obrazy Van Gogha będzie można oglądać przez całą dobę.
Wraz z początkiem nowego roku wśród młodych ludzi na świecie zyskuje popularność postanowienie nazywane „No-buy 2025”. Na czym polega nowy trend, który stał się bardzo widoczny w mediach społecznościowych?
Dr Magdalena Łaptaś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowała nową interpretację malowideł z Katedry w Faras. Badaczka sugeruje, że dwie z nich przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, a nie apostołów czy Chrystusa, jak sądzono wcześniej.
W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, w Polsce – 40. Jest nas więc cztery razy mniej, w wielkim kraju. Mieszkamy dalej od siebie, przyzwyczailiśmy się więc do rzadszych kontaktów międzyludzkich – mówi Katja Sadziak, mieszkająca w Polsce od 1999 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas