Reklama
Rozwiń

Joanna Ćwiek-Świdecka: Prezydent deklaruje weto w sprawie aborcji, koalicja szuka planu B

Uchwalenie pierwszych zmian aborcyjnych, mimo niechęci prezydenta, ma być sygnałem, że koalicja wywiązuje się z obietnic przedwyborczych.

Publikacja: 10.07.2024 20:21

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Foto: PAP/Marcin Obara

W tym tygodniu Sejm zajmie się ustawą dekryminalizująca aborcję. Prezydent Andrzej Duda już zapowiedział, że nawet jeśli zostanie ona uchwalona, to i tak jej nie podpisze. Można mieć jednak wątpliwości, czy prezydent w ogóle wiedział, o czym mówił.

W Sejmie są obecnie procedowane cztery projekty ustaw dotyczące legalizacji aborcji. Jeden z nich, który będzie procedowany na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu, dotyczy zmian w kodeksie karnym – polegają one na zniesieniu kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w aborcji za zgodą kobiety. Chodzi tu o np. takie przypadki, gdy kobiecie, która planuje aborcję, koleżanka, matka czy partner pomagają zorganizować wyjazd za granicę czy kupić tabletki poronne. To także koło ratunkowe dla organizacji udzielających kobietom wsparcia w aborcji.

Stanowcze weto prezydenta w sprawie aborcji

Andrzej Duda zapytany o tę nowelizację w wywiadzie udzielonym TVN 24 powiedział wprost, że jej nie podpisze. - Aborcja to dla mnie zabijanie ludzi – tłumaczył prezydent. Odpowiedział stanowczo, choć sprawiał wrażenie, że nie wie, o czym jest mowa, bo dopytywał, o co chodzi z tą „dekryminalizacją aborcji”. Podkreślał, że jest przeciwko karaniu kobiet, które ciążę przerwały, natomiast pomaganie w aborcji „to zupełnie inna sprawa”. I powinna być za to przewidziana kara.

Czytaj więcej

Polacy w Sejmie wypowiedzą się w sprawie aborcji

Opinia prezydenta nie do końca jest spójna z poglądami Polaków. Według sondażu IBRiS dla DGP i RMF sprzed kilku dni takich zmian w prawie oczekuje 52,8 proc. ankietowanych Polaków.

Kto poprze ustawę aborcyjną?

Koalicja rządząca zdaje się jednak w tej sprawie (jak i w innych kwestiach światopoglądowych) nie odpuszczać. „Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje” – napisał na platformie X premier Donald Tusk.

Jaki jest sens pracowania nad czymś, co z góry skazane jest na niepowodzenie? Po pierwsze kwestie aborcyjne były istotną obietnicą złożoną w czasie kampanii wyborczej, a zwrot w kierunku kobiet i ich praw dał rządzącym ugrupowaniom przychylność wyborczyń. Dalsze zwlekanie z realizacją tej obietnicy będzie źle widziane. Tym bardziej że już samo przełożenie przez marszałka Szymona Hołownię debaty aborcyjnej z marca na okres po wyborach samorządowych spowodowało spięcia w koalicji.

Także piątkowe głosowanie nad dekryminalizacją będzie testem dla koalicji, bo przegłosowanie ustawy pokazałoby jej jedność. Czy to się uda? Na razie wiadomo, że za ustawą zagłosuje na pewno Lewica i Koalicja Obywatelska. Przypuszczalnie znaczna część Polski 2050 też się za nią opowie. Niepewne jest to, jak zagłosuje PSL – część posłów już zapowiedziała, że żadnych zmian nie poprze. – Od kilku dni zajmujemy się szukaniem głosów w rządzącej koalicji – mówi nam jedna z posłanek pracująca nad ustawą.

Czytaj więcej

Współautorka projektu aborcyjnego KO: Mamy prawo do bezpiecznej aborcji

Czy będzie plan B w sprawie aborcji?

Dodaje też, że ten trud jest wart jego podjęcia, bo nawet jeśli prezydent zawetuje ustawę, to i tak będzie to sygnał dla prokuratorów, że czasy się zmieniły i by nie podchodzili do takich spraw zbyt restrykcyjnie.

Pytanie jednak, czy będą w ogóle musieli, bo posłanki rządzącej koalicji mówią po cichu, że szukają już sposobu, jak to prezydenckie weto obejść. – Wykorzystamy każdy możliwy fortel. Poradzimy sobie tak samo, jak zrobiliśmy, gdy prezydent Duda zawetował pigułkę „dzień po” – mówi jedna z nich.

Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Kraj
Podcast Pałac Prezydencki: "Prezydenta wybierze internet". Rozmowa z szefem sztabu Mentzena
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku