Polityka (nie) jedzie na majówkę. Drożyzna, nowe sojusze i obietnice za miliony.

Platforma Obywatelska będzie mówić o drożyźnie i wysokich cenach paliw. PiS z Mateuszem Morawieckim na czele o tym, ile rząd obieca na lokalne inwestycje. A PSL i Polska 2050 o zawartej właśnie umowie koalicyjnej. Tegoroczna majówka, z racji jesiennych wyborów parlamentarnych zapowiada się bogata w polityczne wydarzenia. Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko zapraszają na kolejny odcinek programu "Polityczne Michałki".

Publikacja: 28.04.2023 14:41

Polityka (nie) jedzie na majówkę. Drożyzna, nowe sojusze i obietnice za miliony.

Foto: PAP, Darek Delmanowicz

Majówka dla partii to raczej czas reorganizacji i oddechu przed kolejnym etapem kampanii wyborczej. Ale oczywiście są wyjątki.

Inwestycje PiS i lifting Ziobry

Warszawę obiegła wiadomość, że 3 maja odbędzie się kongres Solidarnej Polski, w trakcie którego zostanie m.in zaprezentowana nowa nazwa formacji Zbigniewa Ziobry. Informacją zaskoczeni byli nawet niektórzy nasi rozmówcy z PiS. Nowa nazwa to „Suwerenna Polska”. A ten polityczny rebranding – tuż przed startem kolejnego etapu kampanii – to między innymi element przygotowań do następnego etapu wewnętrznej rozgrywki między Ziobrą a Kaczyńskim na tle list wyborczych.

Tak jak opisywała „Rzeczpospolita”, Solidarna Polska obstawia zarówno scenariusz samodzielnego startu, jak i wariant utrzymania współpracy z PiS. Z naszych informacji wynika ponadto, że ludzie Zbigniewa Ziobry chcieliby jak najszybciej – w maju lub przynajmniej do końca czerwca – sfinalizować kształt list wyborczych, by jak najszybciej przystąpić do kampanii w okręgach. Na to jednak się nie zanosi, bo Nowogrodzka będzie kształtować listy zapewne do ostatniego możliwego terminu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie kontynuował objazd kraju. W sobotę planowane jest spotkanie w województwie świętokrzyskim. PiS zainaugurowało w ubiegłym tygodniu akcję dotyczącą inwestycji lokalnych, która zgodnie z planem ma zakończyć się jeszcze przed wakacjami. W każdym partyjnym okręgu PiS (jest ich blisko 100) ma odbyć się spotkanie dotyczące inwestycji w regionie.

Po stronie opozycji

Lewica stawia na tradycyjny pochód 1 maja w Warszawie. Ma być okazją m.in. do manifestacji jedności – po dokonanej kilka tygodni temu oficjalnie reintegracji Nowej Lewicy, Razem, PPS i Unii Pracy, choć własne obchody przy stołecznym rondzie de Gaulle’a zapowiadają ugrupowania lewicy radykalnej, m.in. Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza.

Wielki marsz zapowiedziany przez Platformę Obywatelską na 4 czerwca, ma być demonstracją politycznej siły, również wobec innych partii. PO dysponuje możliwościami, by organizować wydarzenia na skalę nieosiągalną dla innych partii opozycyjnych. Ma doświadczonych i bardzo sprawnych organizacyjnie ludzi (np. sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński), którzy wiedzą, jak takie wydarzenia przygotować, mają know-how i przede wszystkim odpowiednie zasoby.

Przy grillu o drożyźnie

Z badań opublikowanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że niemal dwukrotnie wzrosła liczba aplikacji, jakie Polacy wypełnili starając się o podjęcie sezonowego zatrudnienia w Niemczech i Holandii. Pracownicy biorą nawert urlop w Polsce, by wyjechać na jakiś czas np. do Niemiec, by tam podreperować domowe budżety. Gdy minimalna stawka za godzinę pracy u naszego zachodniego sąsiada to 55 zł, to nawet mimo pewnego spowolnienia niemieckiej gospodarki wyjazd na Zachód wydaje się atrakcyjny. 

Tymczasem na spotkaniu w Janowie Lubelskim prezes PiS przyznawał: „Jeśli chodzi o inflację, to nie daliśmy sobie rady”.

„I tu jest pies pogrzebany” – pisze w komentarzu Michał Szułdrzyński – „To nie Niemcy zmuszają Polaków do pracy sezonowej u siebie, to nie narodowe kompleksy wyganiają Polaków z ojczyzny, ale rachunek ekonomiczny, który wypada dla naszego kraju niekorzystnie. Patriotyczną czy bogoojczyźnianą retoryką nie da się zapłacić rosnących rachunków czy rat kredytów. I nie można mieć o to pretensji do obywateli, ale jedynie do rządzących, którzy od ośmiu lat w pełni odpowiadają za państwo”.

Majówka dla partii to raczej czas reorganizacji i oddechu przed kolejnym etapem kampanii wyborczej. Ale oczywiście są wyjątki.

Inwestycje PiS i lifting Ziobry

Pozostało 95% artykułu
Kraj
Michał Braun: Stawiamy na transparentność
Kraj
Koalicja Obywatelska ogłosiła wynik prawyborów. Politycy innych partii komentują: Wyreżyserowany spin!
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic.